Bananai šviečia neoninėje šviesoje!

Bananai šviečia neoninėje šviesoje!

Buvo manoma, kad neoninėje šviesoje turėtų spindėti tik radiacijos paveikti bananai, tačiau neseniai mokslininkai nustatė, jog kuo bananai labiau prinokę, tuo ryškiau šviečia. Tai natūrali šio vaisiaus savybė. Tyrimo duomenys publikuoti žurnale „Angewandte Chemie International Edition“.

Tyrimą atliko mokslininkai iš Austrijos Innsbruck ir JAV Kolumbijos universitetų bei profesorius Bernhardas Krutleris. Neįprasta bananų savybė atrasta atsitiktinai. Pasirodo, ultravioletinius spindulius skleidžiančia lempa galima nustatyti, ar bananas pakankamai prinokęs. Pasak mokslininkų, bananai, kurie apšviesti UV lempomis šviečia ryškesne mėlyna spalva, yra tinkamesni vartojimui ir, žinoma, skanesni nei tie, kurie šviečia silpniau. Tyrimui naudota lempa, kurios bangų ilgis 366 nm.

Tyrimo iniciatoriai išsiaiškino, kad šią įdomią bananų savybę lemia chrolorofilas – žalias augalo pigmentas, kuris dalyvauja fotosintezės procese. Kai jis susiskaido, bananai noksta, žalią spalvą pakeičia geltona. Labiausiai mokslininkus nustebino faktas, jog žmonijai iki šiol nėra žinomas joks kitas vaisius, kuris natūraliai šviestų neoninėje šviesoje. Tačiau gamtoje, kaip žinia, niekas nevyksta be priežasties. Tai ir gąsdina tyrimo autorius.

Profesorius Bernhardas Krutleris negali duoti vienareikšmiško atsakymo, kam bananams reikalinga tokia savybė. Viena iš prielaidų yra ta, jog gyvūnai, mintantys bananais, gali lengviau atskirti prinokusius vaisius. Profesorius tikina, jog tai taip pat gali būti savotiškas saulės filtras, kuris prailgina bananų nokimo procesą. Mokslininkai dar neišsiaiškino, ar ši savybė būdinga visoms bananų rūšims. Taigi tyrimas tęsiasi.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: www.sxc.hu  
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną