Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Aukštas streso lygis skatina svorio didėjimą (sveikata)

2010-05-31
Paskelbk savo straipsnį

Turbūt ne vienam teko susidurti su nemalonia įtampa darbe, kelyje ar namuose. Kunkuliuojančios emocijos tiesiog veržiasi per kraštus: pyktis, susierzinimas ir nerimas, kad nespėsime ko nors atlikti, pvz. sumokėti kredito už butą. Šiais laikais sunku rasti žmogų, kuris nepatira streso. Psichologinis diskomfortas atsirandantis streso pasekoje skatina paguodos ieškoti šaldytuve, pilname maisto... Izraelio tyrėjai rado tam mokslinį paaiškinimą.

Ekspertai teigia, kad ryšys tarp svorio ir streso lygio – kompleksinis ir priklauso nuo daugelio faktorių: fizinio aktyvumo lygio, dienos ritmo ir mitybos, ar valgote pusryčius ir tai ar stebite savo mitybą.   Pasak britų mokslininkų, stresas žmogų veikia dvejopai, vieniems jis gali sukelti svorio mažėjimą, kitiems svorio didėjimą. Žmonės su mažesniu kūno masės indeksu veikiami streso linkę mesti svorį, o tie, kurių KMI didesnis – dar daugiau priauga svorio. Tuo tarpu Izraelio mokslininkai rado kitokį paaiškinimą. Jie teigia, kad dėl greito padidėjusio apetito saldžiam ir riebiam maistui kaltas genas, kuris tokiu būdu veikia žmogaus, kuris patiria didelį stresą, organizmą.

Pasak mokslininkų, šis genas susijęs su UCN 3 baltymo gamyba, kuris padidina apetitą ir reguliuoja insulino suvartojimą organizme. Dėl šios priežasties genas, susijęs su apsivalgymu stresui malšinti, taip pat sietinas su II tipo diabetu. Nuodugnus šio geno veikimo pažinimas leis sukurti naujus vaistus nuo streso, kurie taip pat turės teigiamą poveikį mažinant diabeto susirgimo riziką ir padės sumažinti svorį.

Dr Alon Chen iš Weizmanno instituo teigia, kad stresas naudingas tada, kai pvz. žmogus susiduria su liūtu – organizme išsiskiria daugiau cukraus kuris reikalingas raumenims, t.y. padeda pabėgti nuo plėšraus žvėries. Vis dėl to, pasak mokslininko organizmo atsakas į stresą turi būti griežtai reguliuojamas. Jo sutrikimai gali sukelti medžiagos apykaitos ir psichologinių sutrikimų.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; sott.net
Nuotraukos: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2010 05 31