Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Atrasta alkoholio priklausomybės priežastis

2010-08-10
Paskelbk savo straipsnį

Alkoholis – viena iš priklausomybių, įtraukiančių kaip liūnas. Vienus ši problema paliečia tiesiogiai, kitus netiesiogiai. Pakanka gatvėje išvysti girtaujančius žmones, kurie geria, deja, ne vieną ir ne dvi dienas...Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vieniems ši priklausomybė išsivysto, tuo tarpu kitiems – ne... Pasirodo, kad esminis faktorius yra smegenų lankstumas, t.y. ląstelių tarpusavio sąveikos reguliavimo praradimas.

Prancūzų mokslininkai, Pier Vincenzo Piazza ir Olivier Manzoni su kolegomis iš Bordo universiteto atliko eksperimentą su žiurkėmis. Pastarosioms fizinė priklausomybė nuo narkotikų ar alkoholio pasireiškia panašiais simptomais kaip žmogui.

Prancūzų tyrėjai išsiaiškino, kad priklausomybę lemia ne patologiniai smegenų struktūros pakitimai, kurias patiria visi, vartoję alkoholį ar narkotikus, tačiau kita priežastis – kai smegenys praranda gebėjimą šiuos pakitimus kompensuoti reguliuodamos nervų ląstelių aktyvumą. Anksčiau mokslininkams buvo sunku nustatyti skirtumą tarp kartais „išlenkiančių taurelę“ ir priklausomų nuo alkoholio žmonių smegenų veiklos.

Atlikus eksperimentą su laboratorinėmis žiurkėmis, visoms pastoviai duodant kokaino dozę, vienoms priklausomybė išsivystė, kitoms – ne. Paaiškėjo, kad skirtumas slypi sinapsių (jungčių taro nervinių ląstelių) sugebėjime ilgesniam laikui prarasti savo aktyvumą. Sveikose smegenyse sinapsių aktyvumas tai susilpnėja, tai sustiprėja.

Sinapsių lankstumas leidžia žmogui lanksčiai reaguoti bei mokytis naujų dalykų. Mokslininkai pastebėjo, kad sinapsių lankstumas sumažėja išsivysčius priklausomybei, t.y. vartojant narkotines medžiagas pastoviai. Jų lankstumas palaipsniui atsistato, atprantant nuo narkotikų. Tyrėjai pastebėjo, kad kai kurios žiurkės, tapusios priklausomos nuo narkotikų visiškai prarado sinapsių lankstumą. Pasak mokslininkų, šis reiškinys ir lemia priklausomybę.

Pasak tyrimui vadovavusių prancūzų mokslininkų, , šis atradimas ateityje padės gydyti priklausomybę nuo alkoholio.

Elena Germanovič
Šaltinis: rian.ru
Nuotraukos:
MENIU.LT informacija

2010 08 10