Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ar maisto pelėsiai pavojingi?

2008-05-03
Paskelbk savo straipsnį

Turbūt visi esame matę pelėsių ant maisto produktų: supelijusi duona, susikaupę pelėsiai ant uogienės paviršiaus ar raugintų agurkų stiklainyje. Daugelis tikina, jog tai – nieko pavojingo, nuvalo apaugusius pelėsius ir produktą suvartoja. Tačiau kiek šie pelėsiai pavojingi, niekas net nenumano.

Toksiški pelėsiai
Pelėsiai yra sudaryti iš siūlelių, kurie gali išsišakoti ir vešėti visame produkte. Yra tokių pelėsių, kurie gamina mikotoksinus, žalojančius žmogaus organizmo ląsteles. Minėtos ląstelės kaupiasi žmogaus organizme, taip iš lėto ardydamos kepenis, inkstus, kitus vidaus organus. Iš viso žinoma daugiau nei 200 pelėsių grybelių, kurie išskiria toksinus, o pačiais pavojingiausiais produktais yra laikomi supeliję pieno produktai, dešros ir riešutai.

Tačiau kaip visi žinome, pelėsių yra ir labai naudingų. Pavyzdžiui, pelėsinis sūris. Be pelėsių taip pat būtų neįmanoma pagaminti ir kai kurių vynų. Tačiau pelėsiais gali kvepėti ir jau sugadintas vynas. Dažniausiai vynas sugenda ir įgauna pelėsio kvapą todėl, kad buvo naudotos papuvusios vynuogės arba juos sugadina supeliję kamščiai.

Nėra būdų nustatyti, kiek giliai pelėsis įaugęs
Dauguma pelėsinių grybų susidaro esant pliusinei temperatūrai bei didelei drėgmei. Tačiau kiek giliai gali būti išsikerojęs pelėsis, specialistai negali nustatyti. Kad maistas nepelėtų, reikėtų išmokti jį teisingai laikyti. Anot specialistų, tinkamiausias būdas laikyti maistą yra sausa vieta, kurioje žema temperatūra.

Šviežia mėsa ir daržovės visada turėtų būti laikomi šaldytuve ir suvalgomi kaip galima greičiau. Sausi produktai, tokie kaip ryžiai, gali būti laikomi kambario temperatūroje, sausoje vietoje.

Sūrį pavyks apsaugoti nuo pelėsių, jei jį laikysite kartu su kitais sūriais sandarioje plastikinėje taroje. Toks laikymo būdas neleidžia sūriams prarasti drėgmės. Tačiau indelyje sūrius sudėkite taip, kad jie nesiliestų vienas prie kito. Tačiau ilgą laiką nerekomenduojama viename indelyje laikyti skirtingų rūšių sūrių.

Plastikiniuose indeliuose sūrius išlaikysite net iki kelių mėnesių. Jei plastikinių indelių neturite, galite į sūrį įspausti keletą gabalėlių cukraus. Cukrus sūriui neleis pelyti. Jei vienas ar kitas produktas supelijo, specialistai pataria jį išmesti.

Parengė Jolanta Bagurskienė
Šaltiniai: www.medicinavisiems.lt, www.food-info.net
Nuotrauka: www.beckers-bic.com
Meniu.lt informacija