Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
2008-08-16
Paskelbk savo straipsnį

Turbūt prisimenate, kaip kadaise stovėdavom eilėse prie didelių „bačkų“ ant ratų su užrašu „kvas“. Bent jau tuo metu skanaus gėrimo karštą vasaros dieną norėdavo paskanauti daugelis. Net ir susistumdymų būdavę, kai giros prekiautoja pasakydavo „Gira pasibaigė“. Nežinau, ar toji gira buvo gera ir tikra, bet man, vaikui, ji labai patiko.

Rusiškuose šaltiniuose rašoma, jog pirmą kartą gira Rusijoje buvo paminėta dar 989 m., kai Kijevo kunigaikštis Vladimiras I Sviatoslavičius (980-1015) priėmė krikštą. Pasak šių šaltinių, girą taip pat mokėjo gaminti lenkai ir lietuviai. Buvusios Sovietų Sąjungos klestėjimo metais gira būdavo pilstoma į nedideles geltonos spalvos cisternas. Tradiciškai gira turėtų būti rūgštoko skonio, tačiau sovietinės okupacijos metais Lietuvoje buvo pradėta gaminti saldinta gira pagal Maskvoje patvirtintas receptūras.

Lietuviai iš tikrųjų mokėjo gaminti girą...
Nors buvo laikomasi tuometinės valdžios taisyklių, lietuviai turi ir savo giros istoriją. Yra surinkta per 100 originalių įvairiausių girų receptų, siekiančių net XVI a. Tai įvairiausios uogų ir vaisių, žiedų ir pumpurų, sulų ir sulčių, gydomųjų augalų trauktinių ir nuovirų, javų ir salyklų, duonos, pyragų, meduolių bei pieno giros. Tarp jų yra raugintų, keptinių ir šustinių girų. Vienas seniausių Lietuvos giros receptų – paprasta juodos duonos gira, kuriai tereikia vandens ir juodos duonos. Į karštą vandenį sudedama duona, kuri prieš tai išmirkoma vandens ir sodos mišinyje. Sodos mišinyje duona labai greitai surūgsta, tad maždaug po pusvalandžio jau galima gerti. Obuolių girai buvo naudojami obuoliai, cukrus, medus, mielės, vanduo ir cinamonas. Obuoliai būdavo supjaustomi riekelėmis, užpilami šaltu vandeniu ir užvirinami. Po to viską atvėsindavo ir palikdavo maždaug 2-3 valandoms. Vėliau perkošdavo, suberdavo cukrų, cinamoną, sudėdavo medų, mieles, uždengdavo ir padėdavo vėsion vieton. Po 2-3 dienų gira būdavo perkošiama, supilstoma į butelius ir keletą dienų palaikoma vėsiai.

Duonos gira su džiovintais vaisiais
Gira – sveikatai naudingas gėrimas, tik ne tas, kuriame gausu saldiklių ir visokių kitokių „blogybių“. Visai nesunku namuose patiems pasiruošti skanų gėrimą – duonos girą su džiovintais vaisiais.

Reikės:
10 l vandens;
800 g džiovintos duonos;
1/2k g džiovintų vaisių;
600 g cukraus;
40 g mielių.

Vaisius nuplaukite ir apie 10-15 min. pavirkite, kad suminkštėtų. Duoną užplikykite likusiu verdančiu vandeniu ir palaikykite uždengtą apie pusvalandį. Tuomet vaisius ir duoną nukoškite, skysčius sumaišykite, suberkite cukrų, sudėkite su cukrumi ištrintas mieles, viską gerai išmaišykite ir padėkite į šiltą vietą rūgti. Įrūgusią girą supilstykite į butelius, užkimškite išvirintais kamščiais ir 3-4 dienas palaikykite šaltoje vietoje.

Pagal interneto spaudą parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotraukos: citysphere.ru; kvas.ru
Meniu.lt informacija