Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ankstėjanti mergaičių branda ir toksinai

2010-10-17
Paskelbk savo straipsnį

Baigiantis vasarai, JAV žurnale „Pediatrics“ buvo išspausdinta studija, kurioje tvirtinama, kad mergaitėms JAV šiais laikais anksčiau auga krūtys (8 – 7 m.). Studiją parengę mokslininkai ankstesnę lytinę brandą sieja su nutukimu, taip pat daroma prielaida, kad tam įtakos turi ir cheminės medžiagos, aptinkamos maiste ir įvairiose buities priemonėse.

Priežastys

Panaši studija buvo atlikta jau 1997 m. Tuomet ankstyvą krūtų augimą pastebėjo Pietų Karolinos mokslininkai. 2009 m. Danijoje buvo paskelbta apie kiek ankstyvesnį nei paprastai krūtų formavimąsi (krūtys atsiranda metais anksčiau nei 1991 m.).

Šiemet tyrime dalyvavo 1239 mergaitės, kurių amžius varijavo nuo 6 iki 8 metų. Tyrėjai pastebėjo, kad krūtys dažniau greičiau vystėsi mergaitėms, kurios turėjo antsvorio. Tai siejama su tuo, kad kūno riebalai gamina lytinius hormonus (estrogenus). Taip pat užsimenama ir apie tai, kad ankstyvesnė branda gali būti siejama ne tik su svoriu, bet ir su toksinėmis medžiagomis, kurių yra maiste ir buities priemonėse.

Tyrimui vadovavęs Cincinačio koledžo profesorius Frankas M. Biro pabrėžė, kad prie ankstėjančios brandos tikriausiai prisideda ir aplinkoje esančios cheminės medžiagos, kurios imituoja lytinių hormonų veiklą, bet mokslininkas pastebi, kad būtina atlikti daugiau tyrimų, kad ryšys būtų patvirtintas. Tačiau tai nereiškia, kad nereikia susimąstyti: „tai įspėjimo ženklas, turime susimąstyti, su kokiomis medžiagomis sąveikauja mūsų ir mūsų vaikų kūnai. Tai pažadinantis skambutis ir turime į jį reaguoti“, – pastebėjo prof. F. M. Biro.

Dar a nksčiau šiemet atliktoje studijoje, kuri spausdinta „Environmental Health Perspectives“, konkrečiau užsimenama apie susirūpinimą keliančius toksinus – ftalatus, fenolius ir fitoestrogenus. Jie naudojami maisto skardinėse, žaisluose, dušo užuolaidose, šampūnuose, įvairiose kitose kosmetikos priemonėse. Šios priemonės, anot mokslininkų, skatina lytinės brandos sutrikimus. Tyrime dalyvavo 11517 devynerių metų mergaičių.

Poveikis

Seniau Afrikoje dėl bado, vitaminų trūkumo lytinė branda vaikams prasidėdavo vėliau, jos paankstėjimas buvo sutiktas kaip geresnio gyvenimo ženklas. Tačiau pernelyg ankstyva branda taip pat nėra gerai. Ji gali lemti įvairias sveikatos problemas. Mergaitėms, kurioms anksčiau prasideda menstruacijos, šiek tiek padidėja krūties vėžio rizika. Šios mergaitės ilgesnį laiką gyvenime yra veikiamos estrogeno ir progesterono, kurie gali skatinti kai kurių navikų formavimąsi. Mergaitėms taip pat dažniau pasireiškia polaicistinių kiaušidžių sindromas (PCOS). Tai yra hormonų sutrikimas, kuris gali sukelti nevaisingumą, spuogus, kitus vidinių sekrecijos liaukų sutrikimus.

Vaikai, kuriems anksčiau prasideda lytinė branda , taip pat būna žemesni nei bendraamžiai. Tiesa, iš pradžių jie būna aukštesni, tačiau jų augimas sustoja anksčiau ir, galiausiai, jie lieka žemesni.

Prevencija

Tai, ko reikia, kad vaikai būtų sveiki yra labai aišku. Svarbiausi dalykai: normalus svoris, fizinis aktyvumas ir, kiek įmanoma, mažiau cheminių priemonių aplinkoje. Jei kalbėsime plačiau, svarbu, kad valstybės imtųsi kur kas griežčiau reglamentuoti toksinių medžiagų naudojimą ir skatintų, kad „švaresni“ ir saugesni produktai patektų į rinką.

Eglė Kvas
OZONAS.LT  informacija

2010 10 11