Aioli – pikantiškas padažas

Aioli – pikantiškas padažas

Žodis „aioli“ kildinamas iš provansiškųjų alh/alholi (česnakas) ir oil (aliejus). Kartais padažas dar vadinamas „Provanso aliejumi“ arba „Provanso sviestu“.

Viduržemio regione populiarus aioli – padažas, pagamintas iš česnakų bei alyvų aliejaus, kartais įmaišoma kiaušinių ar garstyčių. Prancūzijoje padažas, kur yra itin mėgiamas, dažniausiai patiekiamas prie žuvies, žuvies sriubos arba skrebučių. Prancūzijos Provanso regione aioli pasiūloma ir prie virtų daržovių, tokių kaip bulvės, morkos, pupos, prie virtų kiaušinių ar virtos nesūdytos menkės.

Nereikia būti kulinarijos specialistu, kad pasigamintum aioli, kurį prancūzai vadina alternatyva įprastam majonezui. Jeigu nedrąsu valgyti „žalius“ kiaušinius, kurie bus naudojami gaminant padažą, pasigaminkite katalonietišką aioli (allioli).

Jums reikės:
· 1 arbatinio šaukštelio baltojo vyno acto;
· 3 kiaušinių trynių;
· 1 arbatinio šaukštelio prancūziškų garstyčių;
· 1/4 arbatinio šaukštelio baltųjų pipirų;
· 3-5 skiltelių česnako;
· 3/4 stiklinės alyvuogių aliejaus;
· 1/2 arbatinio šaukštelio druskos;
· 1 citrinos.

Gerai sutrinkite česnaką ir sumaišykite su alyvuogių aliejumi. Tuomet sudėkite kiaušinių trynius bei garstyčias ir šluotele maišykite tol, kol išsimaišys vientisa masė. Kai masė įgaus majonezo konsistenciją, suberkite druską, pipirus ir supilkite actą. Išspauskite citrinos sultis, supilkite į ruošiamą padažą, viską gerai išmaišykite ir paragaukite. Jei trūksta druskos, pipirų ar česnako – pridėkite pagal savo skonį.

Kulinarijos specialistai sako, jog du svarbiausi dalykai ruošiant aioli yra produktų temperatūra ir ruošimo tempas. Visos sudedamosios padažo dalys turi būti kambario temperatūros, nes kitaip „nesulips“ į vientisą masę. Padažą ruošti reikia nei per greitai, nei per lėtai, o kad gerai paruoštumėte aioli, pasak kulinarų, prireiks kelių kartų. Padažo pasigaminkite tiek, kiek iš karto suvartosite, nors kai kuriuose šaltiniuose rašoma, jog likutį galima sušaldyti. Tačiau su „žaliais“ kiaušiniais geriau nerizikuoti.

Kiek kitaip nei prancūzai padažą gamina kataloniečiai iš saulėtosios Ispanijos. Pastarieji naudoja tik česnakus, alyvuogių aliejų bei druską, o valgo su viskuo – duona, ant grotelių kepta mėsa, daržovėmis, bulvėmis.

Parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotrauka: www.bbcgoodfood.co
Nuoroda: katalonietiškas aioli (www.mediterranean-food-recipes.com/aioli.html)
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną