Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Kaip ir iš ko gaminama kramtoma guma?

2011-02-04
Publicējiet savu rakstu

Pirmieji bandymai gaminti kramtomąją gumą iš pušų dervos (JAV) buvo sėkmingi tik iki medikų pareiškimo apie jos žalą sveikatai. Dabartinės gumos istorija prasidėjo išmokus jos gamybai panaudoti kaučiuką (kaučiukmedžio sultis). Pirmosios kramtomosios gumos buvo pardavinėjamos vaistinėse. O kaip dabar, ar vis dar kramtome iš natūralių žaliavų pagamintas kramtomas?    

Kramtymas priartina prie dievų

Kramtomoji guma anaiptol nėra šių dienų išradimas. Jau senovės antikoje, burnos ertmę valančių ir gaivų kvėpavimą suteikiančių produktų, kramtymas buvo įprastas dalykas. Senovės Graikijoje kramtomoji guma buvo vadinama mastika, kadangi ji buvo pagaminta iš mastikinės pistacijos medžio Pistacija lentiscus dervos.

O štai Indijos gyventojai tiki, jog kramtydami gumą, žmonės tampa panašūs į karves. Jei šiek tiek išmanote indų tikėjimą, suprasite, jog toks palyginimas ne iš blogos valios. Karvės indams šventas gyvūnas, o supanašėdami su jomis, žmonės priartėja prie dievų.

19 amžiaus viduryje buvo pabandyta gaminti kramtomąją gumą pramoniniu būdu. JAV išradėjas Džonas B. Kurtisas ir jo brolis pirmąsias kramtomas gamino iš pušų dirvos. Tačiau greitai medikai paskelbė tyrimų išvadas dėl naudojamos dervos, kuri pasirodė turinti neįmanomų pašalinti kenksmingų priemaišų. Šį „minusą“ taip pat nesėkmingai buvo bandoma išspręsti saldintu parafino vašku. Po nesėkmingų ieškojimų „žiaumojimo“ revoliucija įvyko tik 19 a. pabaigoje, kuomet amerikietis fotografas, netikėtai susidūręs su į Ameriką pasprukusiu Meksikos prezidentu, išmoko panaudoti kaučiuką, kaip bazinį kramtomosios gumos ingredientą. Dar pamenate legendinę gumą „Tutti - frutti“? Taip, tai buvo pirmieji sėkmingi kramtomosios gumos bandymai.

Natūralius ingredientus pakeitė sintetiniai

Jokios kramtomosios gumos neįmanoma pagaminti be pagrindinės sudedamosios dalies – guminio pagrindo, kuris nuo seno buvo gaminamas iš kaučiukmedžio sulčių. Tačiau kaučiukmedis auga toli gražu ne visur, o ir jo ištekliai yra riboti arba ribojami. Dėl šios priežasties dauguma dabartinių kramtomųjų gumų pagamintos ir sintetinių medžiagų (dirbtinės dervos).

Paprasta kramtomoji guma gaminama: sumaišant guminį pagrindą su kitais kramtomos ingredientais, kurie dažniausiai yra: cukrus, kukurūzų sirupas bei skonį pagerinantys priedai. Guminiam pagrindui dažniausiai naudojama sintetinė medžiaga – plastikai. Išlydžius šiuos plastikus ir sumaišius su kitais ingredientais, gumą suminkština glicerinas ir augalinis aliejus. Gauta masė yra gerai išminkoma ir iš jos formuojami rutuliukai, juostelės, pagalvėlės.

Kaip gaminama žymioji „ Bubble Gum“

Kramtomąją gumą galima skirstyti į dvi rūšis: skirtą kramtyti ir kitą – pūsti burbulus. Pirmoji komercinė išpučiamosios gumos partija, 1928 m buvo nudažyta vienintele tuo metu gamykloje turėta rausva spalva. Nuo to laiko didžioji panašaus tipo kramtomosios gumos dalis tapo rausva.

„Bubble Gum“, kaip ir įprasta kramtoma, gaminama iš gumos pagrindo, plastikų. Kartu su jais į didžiulį mikserį pilami dažikliai ir aromato stiprikliai. Maišant į masę pilamas skystas, vėliau birios konsistencijos saldiklis ir maišant karštoje temperatūroje gaunama vientisa masė. Gauta masė, išspaudžiama pro nedideles angas, kaip dantų pasta (žiūrėti video). Iš gautų juostelių formuojamos kramtomosios gumos, kurios supjaustomos atšaldžius masę. Visas pakavimo procesas, be abejo, automatizuotas. Per minutę, vienas įrenginys gali supakuoti 900 kramtomųjų gumų.

Moksliniuose tyrimuose teigiama, jog kramtymas atpalaiduoja veido raumenis, intensyvus kramtymas gerina kraujo apytaką smegenyse ir taip pagerina atmintį, kramtant išsiskiria nemažai seilių, kurios padeda virškinti. Tad kramtyti iš tiesų sveiką, o ką kramtyti – rinktis Jums.

MENIU.LT informacija
Parengė: Ieva Malaiškaitė
Nuotrauka: inmagine.com

2011 02 04