Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Negerkite alkoholio iš plastikinių indų

2011-03-15
Publicējiet savu rakstu

Plastikinių indų revoliucija įvyko prieš trisdešimt metų, po Maskvos olimpiados. Sovietų sąjunga, o taip pat ir Lietuva sužinojo, kaip tingūs kapitalistai palengvina savo buitį – naudoja vienkartinius plastikinius indus maistui ir gėrimams. Šiandien vienkartiniai plastikiniai indai naudojami per iškylas, šventes, gimtadienius. Iš jų valgomas įvairus maistas ir geriami karšti (kava, arbata, karštas vynas) bei stiprūs alkoholiniai gėrimai. Plastikiniai indai pigūs, nereikalauja jokios priežiūros.

Deja plastmasių sudėtyje yra įvairių cheminių junginių, dėl kurių poveikio vartotojas net nesusimąsto. Indų savybės priklauso nuo tikslios gamybos technologijos, vartojimo laiko, eksploatacijos sąlygų ir t.t. Pavyzdžiui, plastmasinio butelio spalvos pakeitimui, reikia dėti ne tik dažą, bet ir pakeisti gamybos technologiją.

Kai nesilaikoma būtinų sąlygų, plastmasės gaminiai gali išskirti nuodingas chemines medžiagas. Tai galima nustatyti pagal aštrų indų kvapą. Teigiama, kad gaminių saugumą ir švarumą atsispindi indų kaina. Neretai indų gamintojai naudoja skirtingas plastmasių rūšis.

Dėl to šiuo metu yra skirtingų kategorijų plastmasiniai indai: neskirti maisto produktams, vienkartinio naudojimo, skirti sausiems biriems produktams, šalto maisto laikymui, karštiems produktams, naudojimui mikrobangų krosnelėse.

Jeigu  indais naudositės ne pagal jų paskirtį, maistas, patalpintas į juos, turės kenksmingų organinių junginių, kurie gali labai pakenkti žmogaus sveikatai. Indo galiojimo terminas turi būti nurodytas ant pakuotės ar ant indo specialiu lipduku. Pasibaigus vartojimo terminui plastikas pradeda skleisti kenksmingas organizmui medžiagas. Plastmasė nėra  ilgaamžė. Ją labai dažnai veikia viduje esantis skystis. Į butelius skirtus mineraliniam vandeniui, nerekomenduojama pilti vyno ar stiprių namų gamybos gėrimų. Pasikeis gėrimo skonis ir kokybė.

Būtinai atkreipkite dėmesį į plastikinių indų ženklinimą. Jei jo nėra tai tokie gaminiai neaiškios kilmės ir gali būti labai kenksmingi sveikatai.

Plastmasinių indų ženklinimas:


PS – indo sudėtyje yra polistirolio. Tokį maistinį plastiką galima naudoti tik šaltam maistui. Indui kontaktuojant su karštu maistu ar kaitinant maistą mikrobangų krosnelėje, jis išskiria toksinį sirupą, kuris kaupiasi kepenyse ir inkstuose, gali sukelti rimtus susirgimus, o ypač cirozę. Ta pati kenksminga medžiaga pradeda skirtis indui kontaktuojant su spiritiniais gėrimais. Gėrimo skonis pakinta labai greitai, alkoholis pasipildo ištirpusiomis cheminėmis medžiagomis. Be to, įpilus karšto gėrimo indas pradeda išskirti fenolą ar formaldehidą. Tai kancerogenai, nuo kurių kenčia inkstai ir kepenys, o taip pat akys, gali sutrikti rega. Tad iš tokių indų jokiu būdu negerkite nei karšto vyno, nei brendžio, nei kitų alkoholinių gėrimų.


PP – indo sudėtyje yra polipropilenas. Tokį plastiką galima naudoti karštam maistui ir gėrimams. Jis išlaiko pakankamai aukštą temperatūrą – 100 laipsnių pagal Celsijų. Iš polipropileninių stiklinių galime drąsiai gerti arbatą ir kavą, lėkštėse galima šildyti maistą mikrobangų krosnelėje nebijant neigiamų pasekmių. Tačiau gerti alkoholio iš šių indų nerekomenduojama. Spiritinius gėrimus apskritai nepatartina gerti iš plastikinių indų, kadangi dauguma indo sudėtinių dalių lengvai tirpsta alkoholyje.


TRIKAMPIS IŠ TRIJŲ STRĖLŲ – tai antrinio žaliavos perdirbimo ženklas. 3 strėlės reiškia uždarą ciklą kūrimas – naudojimas – utilizacija. Tai reiškia, kad indas tinka tolimesniam perdirbimui. Trikampio viduryje paprastai yra vienas ar du skaičiai, kurie nurodo medžiagos tipą (1 -19 plastikas, 20 – 39 popierius ir kartonas, 40 – 49 metalas, 50 – 59 mediena, 60 – 69 audiniai ir tekstilė, 70 – 79 stiklas).


ŽENKLAS TAURĖ – ŠAKUTĖ – reiškia plastikinio indo tinkamumą kontaktui su maisto produktais. Jei toks ženklas perbrauktas, plastikinis gaminys netinkamas kontaktui su maistu.

Rinkdamiesi plastikinius indus būkite atidūs. Jeigu be vienkartinių indų negalite apsieiti – rinkitės popierinius. Nors jie ir brangesni, tačiau nepavojingi.

Ir svarbiausia atminkite – plastikiniai indai skirti vartoti tik vieną kartą! Panaudoję juos, išmeskite į šiukšlių dėžę.

www.nevartok.lt informacija