Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Aktyviai sportuojanti Ingrida Martinkėnaitė pataria: ko užkąsti prieš treniruotę?

2019-02-28
Publicējiet savu rakstu

Norint, kad treniruotė būtų išties rezultatyvi, jai būtina pasiruošti iš anksto – ne tik nusimatyti treniruotės planą, bet ir pavalgyti, kad sportuojant nepritrūktų jėgų, sako sveikos gyvensenos šalininkė, populiaraus tinklaraščio „Su Ingrida“ autorė Ingrida Martinkėnaitė. Tačiau ko užkąsti prieš sportą, kad treniruotė praeitų sklandžiai? Žinoma moteris dalijasi savo patarimais.

Kada pavalgyti?

Pati aktyviai sportuojanti I. Martinkėnaitė pastebi, kad atskubėti į treniruotę nepavalgius – bemaž dažniausiai pasitaikanti sportuojančiųjų klaida, ypač būdinga pradedantiesiems. 

Pavalgyti prieš treniruotę yra tiesiog būtina. Juk teisingai parinktas užkandis ar net patiekalas – pagrindinis vertingos energijos šaltinis, taigi atėję į sporto salę ar užsiimdami kokia kita aktyvia veikla nepavalgę, netruksite pristigti jėgų. Pati sportuoju nuolat, taigi nesyk teko matyti, kaip sportuodami jaučiasi tie, kurie atėjo iš anksto neužkandę. Dažnai tai praktikuoja sulieknėti norinčios merginos – nevalgo nei prieš, nei po sporto, todėl treniruotės metu ima jausti silpnumą“, – sako I. Martinkėnaitė pabrėždama, kad sportuojant nepavalgius galima prisidaryti rimtų bėdų – ne tik pasijausti prastai ar net nualpti, bet ir patirti traumų.

Anot I. Martinkėnaitės, pasistiprinti užkandžiu reikėtų likus maždaug dviem valandoms iki treniruotės – per tiek laiko organizmas spės apvirškinti maistą, todėl treniruotę pradėsite pasisėmę energijos ir jėgų.

Ko užkąsti?

Ką verčiau valgyti labai priklauso nuo to, kuriuo paros metu planuojama treniruotė. „Sveikos mitybos gairės byloja, kad rytais turėtume valgyti daugiau angliavandenių, perpiet puikiai tinka daugiau krakmolo savyje turinčios daržovės bei liesesnė mėsa, o vakarais verčiau rinktis baltymus, pavyzdžiui, liesą mėsą ar žuvį ir lapines salotas, mėgstamas daržoves. Panašūs principai galioja ir sprendžiant, kuo užkandžiauti prieš treniruotę“, – sako I. Martinkėnaitė. 

Puikus užkandis, itin tinkamas valgyti prieš sportą, ypač pirmoje dienos pusėje, galėtų būti ir duona.

„Pagrindinis tinkamai pasirinktos, sveikos duonos privalumas tas, kad sportuojantį organizmą ji aprūpina vertingais, lėtai pasisavinamais angliavandeniais, kas rezultate teikia ilgalaikį sotumo jausmą. Vadinasi, prieš treniruotę užkandę duonos, sportuodami turėsime daugiau jėgų ir ilgiau išliksime energingi, taigi pasiekti trokštamų rezultatų seksis lengviau ir greičiau. Šiuo atveju, prieš treniruotę suvalgytas vaisius sotumo jausmą garantuoja pastebimai trumpesniam laikui“, – sako I. Martinkėnaitė.

Kaip derinti?

Žinoma, užkandžiauti vien duonos rieke renkasi retas, todėl I. Martinkėnaitė siūlo duonos skanauti su derančiais vertingais sumuštinių ingredientais. Pavyzdžiui, liesa mėsa – vištiena ar jautiena, žuvimi ar mėgstamomis daržovėmis.  Ne išimtis – ir saldūs priedai.

„Viena pagrindinių sveikos mitybos taisyklių byloja, kad saldumynus reikia valgyti pirmoje dienos pusėje. Taigi jei mėgstate pasmaližiauti ir žinote, kad perdien tikrai norėsis kažko saldaus, o sportuoti einate rytais, pasinaudokite proga ir pusryčiams ar papildomam užkandžiui prieš sportą rinkitės saldų sumuštinį. Pavyzdžiui, sveikos duonos riekę, užteptą riešutų sviestu ir pagardintą bananais“, – siūlo I. Martinkėnaitė.

O kokia duona – išties sveika? „Geriausias pasirinkimas sportuojantiems, mano nuomone, yra juoda duona, iškepta iš viso grūdo miltų. Labai gerai, jei ji pagardinta ir pridėtiniais skirtingų vertingųjų maistinių medžiagų turinčiais ingredientais – įvairiais grūdais, sėklomis ar sėlenomis. Be abejo, visad svarbu atkreipti dėmesį ir į duonoje esantį cukraus kiekį. Geras variantas, kai 100 g duonos yra 5 g cukraus ir mažiau“, – sako I. Martinkėnaitė, kaip pavyzdį pateikdama „Vilniaus duonos“ duonas „Rugelis“, „Urtės“ 7 grūdų viso grūdo duoną ar „Urtės“ viso grūdo duoną su saulėgrąžomis, kuriose cukraus – mažiau nei 2 g / 100 g.

Meniu.lt parterių turinys