Žarnyno infekcijos protrūkių priežastis sostinės darželiuose – nesaugi paukštiena

Žarnyno infekcijos protrūkių priežastis sostinės darželiuose – nesaugi paukštiena

Vilniaus miesto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Vilniaus m. VMVT) sprendimu, įmonei, tiekusiai nekokybišką vištieną sostinės darželiams – UAB „Smulkus urmas“ atsakingiems darbuotojams skirta 1000 Lt bauda, laikinai uždrausta fasuoti maisto produktus ir tiekti į rinką šaldytos mėsos produktus. Įmonei pavesta sudaryti trūkumų šalinimo planą. Surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas.

Šis sprendimas priimtas spalio 15 d. Vilniaus VMVT vykusiame susitikime su UAB „Smulkus urmas“ atstovais. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius komentuodamas susiklosčiusią padėtį pabrėžė, kad atvejai, kai užkrėsta paukštiena patenka vaikams maitinti net į kelis vaikų lopšelius-darželius, neturi pasikartoti ateityje. „Už tokį aplaidų požiūrį į vaikų sveikatą bus imtasi visų griežčiausių priemonių ir skirtos maksimalios nuobaudos. Gamybininkai, maisto produktų tiekėjai, ruošėjai turi jausti atsakomybę ir užtikrinti, kad mažiausieji mūsų visuomenės nariai būtų apsaugoti nuo galimų susirgimų dėl nesaugaus maisto“, – sakė Z. Stanevičius.

Atlikus į vaikų darželius maistą tiekusios UAB „Smulkus urmas“ patikrinimą, buvo nustatyti produkcijos laikymo, ženklinimo, šaldytų produktų transportavimo pažeidimai. Kai kurie maisto produktai įmonės sandėliuose buvo laikomi sukeliant grėsmę kryžminei taršai atsirasti (produktai sudėti šalia žalių, nefasuotų kiaušinių). Kiaušinių ženklinimo etiketėse galiojimo vartoti terminai nustatyti ne paukštynų, o juos išvežiojančios UAB „Smulkus urmas“. Daržovėmis prekiaujama be ženklinimo etikečių, patalpų valymo žurnalai nepildomi. Šios įmonės mėsos ceche produkciją krovėsi patys vairuotojai, plikomis rankomis, be pirštinių, kai kurie neturėdami sveikatos pažymėjimų. Šaldyti produktai buvo išvežiojami netvarkingomis transporto priemonėmis, kurių viduje nebuvo palaikoma reikiama temperatūra. Įmonės rampos apdaužytos, produktai kraunami į nepakankamai švarią tarą, kuri, surinkta iš vartotojų, neplaunama ir nedezinfekuojama.

UAB „Smulkus urmas“ įpareigota kuo greičiau pašalinti nustatytus trūkumus, nes priešingu atveju bus sustabdyta jos veikla.

Vilniaus m. VMVT, gavusi informaciją iš Vilniaus visuomenės sveikatos centro apie ūmius žarnyno infekcijos protrūkius sostinės vaikų lopšeliuose-darželiuose, nedelsiant pradėjo patikrinimus šių ikimokyklinių įstaigų maisto tvarkymo skyriuose. Patikrinti lopšeliai-darželiai „Molinukas“, „Obelėlė“, „Raktelis“, „Giraitė“ ir „Aitvaras“, kuriuose daugiau nei 20 vaikų susirgo ūmiomis žarnyno infekcinėmis ligomis, 13-oje iš jų patvirtinta salmoneliozės diagnozė.

Patikrinimų metu kai kuriuose darželiuose buvo nustatyta, kad pažeidinėjamos savikontrolės procedūros, patvirtintos lopšeliams-darželiams. Rasta patalpų ir įrangos higienos pažeidimų (virtuvėje lubos apipeliję, gamybiniai stalai išdaužytu paviršiumi ir kt.), buvo nesilaikoma maisto produktų temperatūrinių režimų reikalavimų, pažeistos pagamintų patiekalų laikymo sąlygos, ne visuose skyriuose buvo pakankamai dezinfekavimo priemonių. Taip pat nustatyta ir kryžminė maisto produktų tarša, kai paruošti produktai, skirti tiesioginiam vartojimui, lietėsi su žaliava, neplautais kiaušiniais. „Maistas, skirtas tiesioginiam vartojimui, neturi liestis su šviežia mėsa, paukštiena, žuvimi, neplautais žaliais kiaušiniais ar kitais galimais taršos šaltiniais. Mikrobiologinė tarša gali persiduoti per rankas, svarstykles, įrankius ar kitą inventorių. Siekiant, kad būtų kuo mažesnė tikimybė kilti per maistą plintančių ligų protrūkiams bei apsinuodijimams maistu, darbuotojams būtina laikytis higienos reikalavimų“, – sakė Z. Stanevičius.

VMVT informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną