Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Žagarėje vyko septintasis vyšnių festivalis (Žagarė)

2010-07-19
Paskelbk savo straipsnį

Žagarėje keturias dienas trukęs šeštasis vyšnių festivalis buvo persunktas vyšnių aromatu ir šio šventės simbolio variacijomis maiste, rūbuose, žaisluose, papuošaluose. Pasirodė Žagarės krašto amatininkai, kulinarai, grojo saviveiklininkai, o jų pasirodymus sustygavo humoristė, režisierė Violeta Mičiulienė ir aktorius Vytautas Šapranauskas.

Dėmesys kulinariniam paveldui ir amatams

Festivalio didžiajame turguje miesto ir aplinkinių kaimų bendruomenių atstovai įmantriais būdais viliojo pirkėjus, kvietė užsukti į jų kiemelį ar pastogę, pasivaišinti ir būtinai išsivežti lauktuvių su festivalio simboliu.

Žagarės socialinių paslaugų centro pastogėje, pavadintoje „Sultingų vyšnių kiemeliu“, moterys ragino išsinešti peno dvasiai ir kūnui: pyragėlių, pintų, iš veltinio gamintų vyšnių ir geros nuotaikos žiupsnį. Staselė Norvilienė atgaivai pilstė gaivinantį gėrimą — natūralios indiškos arbatos ir vyšnių kompoto kokteilį.

Nijolė Sabutienė sparčiai maišė tešlą blynams, o ant stalo rikiavosi jos kepta vyšniomis pagardinta juoda ir balta duona. Jai nenusileido Danutė Švambarienė iš Žiurių kaimo, suslėgusi sūrių, prikepusi pyragų, bandelių, naminių batonų. Šokoladiniais saldainiais su vyšniomis, riestainiukais, dekupažo technika gamintomis festivalio segėmis viliojo žagarietė Genovaitė Kačkienė su dukra Diana ir anūke Evelina.

Žagarės neįgaliųjų draugijos stalą puošė Staselės Kaikarienės darbai: iš sagų sukurtas paveikslas su vyšniomis ir džiovintomis gėlėmis puošti paveikslėliai, tarp kurių — net šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės portretas. Draugijos pirmininkė Irma Janušienė privirė vyšnių uogienės.

Pagyvenusių žmonių klubo „Švėtė“ stalai raudonavo nuo Janinos Kazlauskienės megztų ir Reginos Gužauskienės iš karoliukų vertų vyšnių. Skaistgirio kaimo bendruomenė turėjo ne tik vyšninių vaišių, bet ir vyšniomis dabintų drobinių maišelių, megztų batukų vaikams, kitų smulkių reikmenų. Gretimos Gaižaičių seniūnijos bendruomenių atstovai atvežė medaus ir mėlynių uogų.

Pypkės vyšnių dūmas

Žagarės bendruomenė „Veidė“ tradiciškai ant laužo dideliame puode virė žagarvyšnių uogienę, o Edmundas Vaičiulis, priskobęs beveik žmogaus dydžio šaukštų, prie kurių dažnas norėjo nusifotografuoti, dar atgabeno ir tokią pat didžiulę pypkę, kurią užkūrė, pridėjęs tabako ir vyšnių lapų. Po viena palapine sutilpo ir būrys Žagarės romų, siūliusių įvairių gaminių ir būrusių kortomis.

Šiaulietis Nerijus Erminas šventei paruošė siurprizą — kalė dvi progines monetas: ant vienos jų pavaizduoti Žagarės herbas ir festivalio emblema, ant kitos — ta pati emblema ir Žalgirio mūšio pergalės 600 metų jubiliejų primenantis užrašas bei Vytis.

Žagarės reglamentas

Šventės vedantieji paskelbė ant pergamento surašytą Žagarės regioninio parko direkcijos — pagrindinio šventės organizatoriaus — reglamentą. Jame — įpareigojimas visiems žagariečiams savo sodybose pasodinti bent po vieną vyšnaitę.

Reglamentą vyšnių uogiene pasirašė ir antspaudavo Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė, Joniškio rajono meras Romaldas Gadeikis, kiti svarbūs pareigūnai. Šventės proga išleistas specialus laikraštėlis „Žagarės balselis“. Jame — keletas žinučių iš 1931 metais iš tikrųjų Žagarėje leisto tokio paties pavadinimo laikraščio. Taip pat krizės laikais ypač įdomi informacija: tų pačių produktų turgaus kainos 1922 metais ir 2010 metais Kaune, Žagarėje, Linkuvoje. Pasirodo, visi produktai — sviestas, druska, duona, pienas, grietinė, bulvės ir kita — dabar kainuoja nuo kelių iki keliolikos kartų brangiau. Pavyzdžiui, bulvių maišas 1922 metais Kaune kainavo 4 litus, dabar — 50 litų, Žagarėje — 40 litų, baltos duonos kepalą 1922 metais Kaune galėjai nusipirkti už 0,3 lito, dabar tokia duona kainuoja apie 4 litus.

Atvyko net iš JAV

Iš Žagarės kilęs Paulius Baranauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad šis festivalis yra “fantastiškas sumanymas“. Pirmą kartą šventėje dalyvavusi joniškietė Helma Bakūnienė taip pat negailėjo gerų žodžių.

Renginyje buvo svečių ne tik iš įvarių Lietuvos vietų, bet ir Latvijos, Lenkijos, net JAV. Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos vadovas Rytų pakrantėje Žilvinas Bublis, aplankęs Joniškio krepšinio muziejų, negalėjo aplenkti šventės Žagarėje.

Šeštadienį ištvermingieji per karštį stebėjo Nacionalinio dramos teatro spektaklį „Žaldokynė“, dalyvavo kaliausių fabrikėlio atidaryme lėlininkės Aušros Petrauskienės sodyboje prie Švėtės upės. Būtent šios moters idėja gaminti kaliauses vyšnių festivaliui, primenant, kad taip senais laikais žmonės apgindavo sodus nuo paukščių, prigijo ir šiemet jomis savo kiemus papuošė daugiau gyventojų.

Kas atlaikė karštį, vakare rinkosi į Marijaus Mikutavičiaus, Gyčio Paškevičiaus, grupės „Pelenai“ koncertą, stebėjo muzikinį ugnies ir pirotechnikos šou. Iki ryto jaunimas šėlo diskotekoje.

skrastas.lt informacija

2010 07 19