Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Virtuvėje su „Lietuvos virėja“ - kisieliai jaukiam rudeniui

2011-09-20
Paskelbk savo straipsnį

Obuolių kisielius

8–10 obuolių, stiklinė cukraus, 1 stiklinė bulvių krakmolo, truputis cinamono.

Obuolius nulupti, supjaustyti, išvirti vandenyje, perkošti per sietą. Įberti cinamono ir cukraus, įpilti tiek vandens, kad bendras kiekis sudarytų šešias stiklines; dalyje jo išleisti stiklinę bulvių krakmolo, likusią dalį užvirti, supilti krakmolą ir keletą minučių virti maišant. Formą sudrėkinti vandeniu, pabarstyti cukrumi, supilti kisielių ir pastatyti šaltai.

Citrinų arba apelsinų kisielius

3 citrinos, 6 stiklinės vandens, 1 stiklinė smulkaus cukraus, 1 stiklinė bulvių krakmolo.

Ištirpinti stiklinę cukraus. Keletą gabaliukų cukraus patrinti į dviejų citrinų žieveles, išspausti sultis, perkošti ir supilti į vandenį su cukrumi. Išmaišyti, truputį vandens nupilti krakmolui išmaišyti ir užkaisti ant ugnies; kai užvirs, sudėti gabalinį cukrų, ištirpinti, maišant supilti išleistą krakmolą ir kaitinti, kol skystis pasidarys skaidrus, paskui supilti į sudrėkintą ir cukrumi pabarstytą formą ir atšaldyti. Apelsinų kisieliui reikia dviejų citrinų ir dviejų apelsinų, pilnesnės stiklinės bulvių krakmolo ir apelsinais aromatizuoto cukraus.

Agrastų sulčių kisielius

Pusantros stiklinės agrastų sulčių atskiesti vandeniu, suberti į citriną patrintą cukrų, kad išeitų šešios stiklinės puikaus limonado. Tolimesnė darbų eiga, kaip verdant kitus kisielius. Norint subtilesnio skonio, galima įpilti stiklinę agrastų sulčių ir stiklinę baltojo prancūziško vyno.

Šviežių serbentų, vyšnių arba aviečių kisielius

½ litro uogų, 1–1 ½ stiklinės cukraus, 1 stiklinė bulvių krakmolo.

Pusantro kilogramo uogų užpilti šaltu vandeniu, kad apsemtų, užvirinti, sutrinti, sultis perkošti per audeklą ir pasaldinti. Skysčio turi būti šešios stiklinės ir jaustis stiprus uogų skonis; tolimesnė darbų eiga tokia pati, kaip aprašyta anksčiau. Aviečių kisielių reikia virti perpus su serbentais, kitaip bus prėskas.

Pieninis arba migdolų kisielius

30 karčiųjų migdolų, 6 stiklinės grietinėlės, ¾ stiklinės cukraus, 1 stiklinė bulvių krakmolo.

Nuplikyti trisdešimt karčiųjų migdolų, sugrūsti, užpilti šešiomis stiklinėmis saldžios grietinėlės, uždengti, kad prisitrauktų, paskui perkošti per audeklą, gerai išspausti, pasaldinti ir užvirinti. Tolimesnė darbų eiga, kaip verdant visus kisielius. Kisielių galima virti iš migdolų pieno arba saldžiųjų migdolų išspaudų. Prie visų kisielių patiekiama grietinėlės, migdolų pieno arba aguonpienio.

Šokoladinis kisielius

100 g šokolado, 1 stiklinė bulvių krakmolo, 6 stiklinės pieno, ¾ stiklinės cukraus.

Sutarkuoti 100 g šokolado, sumaišyti su stikline bulvių krakmolo, įpilti stiklinę šalto pieno, išmaišyti, kad neliktų gumuliukų. Penkias stiklines pieno užvirinti su ¾ stiklinės cukraus ir maišant po truputį supilti atskiestą šokoladą. Virti, kol nustos lipti prie puodo. Supilti į sudrėkintą ir cukrumi pabarstytą formą ir atšaldyti. Prie šio kisieliaus patiekti grietinėlės.

„Lietuvos virėjos" autorė Vincenta Zavadska pirmuosius knygos leidimus paslaptingai pasirašė inicialais W. A. L. Z. Kas ji buvo, šią paslaptį žinojo visi - ponia priklausė Lietuvos ir Lenkijos kultūriniame gyvenime gerai žinomai šeimai. Juzefas Zavadskis buvo Vilniaus universiteto tipografas, vėliau spaustuvę paveldėjo jo sūnus Adamas, autorės vyras. Ponia Vincenta, be abejonės, išmanė svetimų šalių virtuves, pirmiausia prancūzų, taip pat mokėjo patiekti madingą anglišką arbatą. Pati būdama šeimininkė iš pašaukimo, žinojo, kiek rūpesčių gali sukelti patiekalų derinimas. Tad knygos pradžioje įdėjo pasiūlymų, kokius „pietus ruošti kiekvieno mėnesio vieną savaitę, patiekalams naudojant tuo metų laiku turimus produktus".

W.A.L. Zawadska knygą galite įsigyte www.baltoslankos.lt
Nuotraukos: inmagine.com

2011 09 20