Vienos Sicilijos parduotuvės savininkas meta iššūkį mafijai

Vienos Sicilijos parduotuvės savininkas meta iššūkį mafijai

Kovo mėnesį Italijoje, Sicilijos regione, Palermo mieste, buvo atidaryta parduotuvė, kuri nepavaldi mafijai ir meta iššūkį reketui. Pasak parduotuvės savininko Fabio Messino, šį sumanymą buvo sunku įgyvendinti, nes mafija nuo seno valdė didesnę dalį Sicilijos regione veikiančių įmonių. Vien mafijos valdomo verslo eksportas iš Palermo provincijos sudaro apie 130 milijonų eurų, o iš visos Sicilijos salos – 10 kartų didesnis.

Mafija diktuoja savo taisykles: nuolat reketuoja verslininkus, kurie už savo „saugumą“ priversti mokėti duoklę „pizzo“. Tik tada jie gali jaustis saugūs. Taisyklės išaiškinamos labai greitai: pasakoma, kada ir kiek reikia mokėti, išdaužiama keletas vitrinos stiklų, jeigu savininkas nereaguoja į šiuos perspėjimus ir nemoka duoklės, pastatas, kuriame įsikūręs jo verslas arba namas, mašina, tiesiogine to žodžio prasme gali sprogti. Duoklės dydis priklauso nuo verslo: smulkių parduotuvių savininkai vidutiniškai moka 100 eurų per mėnesį, o juvelyrinės parduotuvės bei prekybos centrai priversti mokėti ir apie 1000 eurų.

Fabio Messina nusprendė, kad laikas keistis ir stoti į kovą su seniai gyvuojančiomis reketo taisyklėmis. Tiekėjai, kurie tiekia maisto produktus į jo parduotuvę, nemoka duoklių mafijai, taigi yra nepriklausomi ir niekam nepavaldūs.

Ši parduotuvė, kuri įsikūrusi pačioje Palermo širdyje, buvo inicijuota „Addiopizzo“ („Viso gero duoklėms“) organizacijos, kuri kovoja su reketu jau nuo 2004 metų. Tokiu drąsiu projektu siekiama keisti visuomenės požiūrį ir diegti „sveiką“ supratimą apie verslo aplinką: žmogus, perkantis prekę, kurios savininkas moka duoklę mafijai, neša pelną ir pačiai mafijai. Išreikšdami palaikymą ir protestą prieš reketą vis daugiau fizinių ir juridinių asmenų registruojasi „Addiopizzo“ tinklapyje.

Fabio Messina nusprendė, kad tik tokių žmonių prekes jis pardavinės savo parduotuvėje „Supermercato Punto Antipizzo“. Jo teigimu, atėjo laikas užsidirbti ir toms įmonėms, kurios sunkiau vertėsi dėl to, kad nebendradarbiavo su mafija: daržovės ir vaisiai, duona bei vynas ir kiti gėrimai – viskas tiekiama savininkų, kurie nemoka duoklės mafijai.

Palermo gyventojai projektą palaiko: daugelis apsiperkančiųjų „Supermercado Punto Antipizzo“ siūlo ten apsipirkti ir savo draugams bei pažįstamiems. Kai kurie komentavo, jog jei kiekvienas imtųsi panašių veiksmų, ši akcija galėtų peraugti į visuotinį pasipriešinimą mafijai.

Pagal telegraph.co.uk parengė Elena Germanovič
Nuotrauka: bp0.blogger.com
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną