Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vieni išmeta krūvas maisto, kiti – neturi, ką valgyti

2009-11-16
Paskelbk savo straipsnį

Lapkričio 16-22 dienomis visoje Lietuvoje vyks pasaulinė informavimo kampanija „Visuotinė švietimo savaitė“, kurios tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į maisto trūkumą pasaulyje bei į maisto vartojimo kultūrą ir įpročius. Aštrus kontrastas nesaugumui dėl maisto daugelyje šalių yra maisto pertekliaus problema išsivysčiusiose šalyse. Maždaug ketvirtį maisto pasaulyje išmetama nesuvalgius.

Daugelyje išsivysčiusių šalių vis daugėja nutukėlių. Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2015 metų 700 milijonai žmonių bus nutukę (šaltinis: Pasaulio sveikatos organizacija). Kai kurie kaltina stiprėjančią grūdų vertimo biokuru tendenciją, kad ji didinanti maisto trūkumą, kelianti jo kainą ir taip mažinanti saugumą. Norint pagaminti 50 litrų (arba maždaug tiek, kiek reikia pripildyti paprasto automobilio baką) biokuro etanolio reikia 232 kilogramų kukurūzų. Tokio kiekio užtektų metus išmaitinti vaiką Zambijoje (šaltinis: Jungtinės Tautos). Riaušės Haityje ir Kamerūne, įnirtingi protestai Dramblio Kaulo Krante, įpykusių žmonių demonstracijos Mauritanijoje, Mozambike, Senegale, Uzbekistane, Jemene, Bolivijoje, Indonezijoje ir kitose šalyse aiškiai parodo, kokią grėsmę stabilumui sukelia augančios maisto kainos. Dėl baisaus skurdo 13 procentų pasaulio gyventojų gyvena pusbadžiu, o beveik 2 milijardams žmonių tenka nuolat bijoti, kad pritrūks maisto (šaltinis: Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija). Šias ir kitas su maisto trūkumu susijusias temas kelia jau šeštus metus Lietuvoje organizuojama „Visuotinė švietimo savaitė“. Kiekvienais metais diskusijai iškeliama vis kita globali tema, o šįmet siekiama atkreipti dėmesį į maisto trūkumą pasaulyje bei į savo maisto vartojimo įpročius: kaip valgome, kiek išleidžiame maistui ir, kiek maisto kasdien išmetame į šiukšlių dėžę.

Lapkričio 16-22 dienomis visoje Lietuvoje, kaip ir dar 47 Europos Tarybos šalyse, vyks akcijos, diskusijos, renginiai. Su savo idėjomis ir iniciatyvomis jau įsitraukė daugybė Lietuvos mokyklų. Svarbiausi „Visuotinės švietimo savaitės“ renginiai ir iniciatyvos – kino seansai kino teatre „Pasaka“ Vilniuje, foto konkursas „Maistas visiems“, rašinio konkursas „Kaip iš kirvio sriubą išsivirti“, maisto produktų rinkimas kartu su projekto partneriais „Maisto bankas“. Visą savaitę Lietuvos miestuose ir miesteliuose žmonės galės nešti maisto produktus į nurodytas Lietuvos vietas ir taip padėti nepasiturintiems bei skurstantiems šalies žmonėms. Maisto produktų rinkimo vietas galima rasti kampanijos bloge www.savaite.lvjc.lt. Čia visi norintys gali pasiūlyti ir aprašyti savo iniciatyvas, kaip prisidėti prie pasaulinės kampanijos.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro informacija
Nuotraukos: corbis.com