Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vengrijos pasididžiavimas – vynai

2009-07-09
Paskelbk savo straipsnį

Nuostabiame žemės kampelyje, Vengrijoje yra net 22 vyndarystės regionai, o vynas minimas net šalies himne. Vengrijos vyndarystė skaičiuoja bene 2000 metų. Ši šalis vyną šlovina ir ypatingai gerbia.

Paragaukite Vengrijos>>

Vengrijoje vyno deficito tikrai nėra. Čia atvykę galėsite paragauti nuo paties pigiausio, už kurio stiklinę turguje paprašys vos porą, iki brangiausio, kur butelys Jums gali apsieiti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų… Vengrai vyna tiesiog dievina. Jį geria pietaudami, jaukiai vakarodami ar švenčių progomis. Vengrijoje gausu įvairių suvenyrų vyno tematika, paveikslų, atvirukų. Ir nieko čia stebėtino, juk kuo šalis garsi, tuo ir didžiuojasi.

Vengrija nuo seno garsėjo nepakartojamų aromatų vynais. Ne vienas vengriškas vynas tarptautiniuose konkursuose skynė laurus. Įstabų vengriškų vynų skonį lemia keletas priežasčių. Pirmiausia - garsūs vynų saugojimo ir laikymo rūsiai. Jie unikalūs, mat poros kilometrų ilgio siauri tuneliai kalnuose buvo iškasti 13-15 amžiuje. Laikui bėgant ant rūsių sienų susikaupė pelėsių sluoksnis, sukūręs optimalų mikroklimatą vyno brendimui. Įdomu tai, kad dažnai pelėsio patenka ir į butelius. Tuomet jis sukuria skonį, kurio visus subtilumus gali įvertinti tik žinovai. Vengrija turtinga įvairių rūšių vynuogėmis.

Gaminamas šalies šiaurės rytuose 18 amžiuje vengrišku vynu tapo tokajus. Šiandien tai žinomiausias pasaulyje vengriškas vynas. Pasak legendos, Tokajaus regiono vyndariai, gelbėdamiesi nuo turkų antpuolio, turėjo palikti gimtinę nesurinkę vynuogių derliaus. Grįžę aptiko, jog dauguma vynuogių išdžiuvo ir tapo razinomis. Iš šių vynuogių, pavadintų aszu, ir buvo sukurti tokajaus prototipai. Vengrijos valstybė kelis šimtus metų kontroliuoja tokajaus gamybos technologiją. Būtent apie šį vyną buvo pasakyta: „Vinum Regum - Rex Vinorum" (karalių vynas - vynų karalius). Tiesa, pirmosios šios rūšies vyną importuoti pradėjo Lenkija ir Vokietija. Tokajuje vyksta daug festivalių, o ypač skirtų vynui. Jis čia vadinamas vynų karaliumi ir yra dalis vengrų tradicijos. Šis regionas yra įtrauktas į UNESCO sąrašą.

Populiariausia vynuogių rūšis - furmintas. Jos spaudžiamos ne tik pasidengusios gerybiniu pelėsiu, bet ir šviežios, nes ir tada iš jų išeina turtingo skonio ir aromatingi vynai. Charšavelio rūšis subręsta pakankamai vėlai. Šių vynuogių derlius būna gausu, o jose esančios rūgštys apsaugo uogas nuo grybelinių susirgimų. Populiari Vengrijoje ir surkebarato rūšis, plačiai naudojamos ezerio ir lianikos rūšys, o kadarkos rūšies vynuogienojų - iš kurių gaminami puikūs raudoni vynai - auga visoje šalyje.

Vienas populiariausių tarp tokajaus vynų - „Asu“. Jo gamybos receptas labai originalus bei išskirtinis. Vynuogių kekės ant šakelių lieka iki vėlyvo rudens. Kai uogos saulėje išdžiūsta ir virsta beveik razinomis, iš jų gaminamas saldus, unikalaus aromato ir skonio tokajaus vynas. „Asu“ uogų sultys koncentruojasi tiek, jog pripylus jų į vyną pastarojo cukringumas išauga 40-60 proc. Tai ir lemia garsųjį vengriškų vynų saldumą, jie gali drąsiai konkuruoti su itališkais ar net prancūziškais vynais.

„Asu“ gamyba - sudėtingas dviejų pakopų procesas. Sėkmingais metais, kuomet pelėsiai pažeidžia vynuogynus, sudžiūvusias uogas renka rankomis. Uogos pradedamos skinti spalio pabaigoje ir baigiama maždaug lapkričio pradžioje. Vynuogės atsargiai sumalamos, kad nesutraiškytų kauliukų, o gauta masė supilama į jauną vyną. Vynai su „asu“ skirstomi į grynuolius (sausi ir saldūs), „asu“, „asu esencija“ ir „esencija“. Gaminant grynuolius, „asu“ vynuogių specialiai neatrenka, o ima visas. „Asu“ - vynas, kurį gaminant į jauną vyną buvo pilama „asu" masė. „Asu esencija“ - vynas, kuris praturtintas nektaru „Esencija“. „Esencija“ - išskirtinis vynas. Jį gamina tik iš „asu“ uogų. Sultys nėra spaudžiamos, jos išteka dėl pačių vynuogių svorio. Šis vynas išsaugo 250 g liekamojo cukraus ir todėl labai ilgai bręsta. Apie 20 metų jis laikomas ąžuolinėse statinėse, o vėliau dar kelis metus buteliuose. Šis vynas gaminamas tik Tokajaus regione.

Seniausias Vengrijoje vyno kraštas, daugelį metų pasauliui tiekiantis auksinius Tokaj vynus - Tokaj-Hegyalja. Jis driekiasi pietinėse ir pietrytinėje vulkaninių Zemplèn kalnų pusėse, kur Bodrog upė įteka į Tisza.

Vengrų restoranas Trakuose>>

Vengrų restoranas Vilniuje>>

Meniu.lt ir Vengrijos ambasados informacija
Naudoti šaltiniai: www.hungarytourism.hu ; www.wineterroirs.com ; hungarystartshere.com
Nuotraukos: www.hungarytourism.hu ; www.wineterroirs.com
Nuotraukose:
pirmoje - Tokaj-Hegyalge regionas
trečioje - saulėje džiovinamos vynuogės
ketvirtoje - rūsyje, ąžuolinėse statinėse brandinamas vynas