Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vasaros uogos - įdomūs faktai apie braškes

2020-06-22
Paskelbk savo straipsnį

Parduotuvėse, turgeliuose ir tiesiog ant pakelės prekystalių pasirodžiusios pirmosios sezono braškės - tikrų tikriausias ženklas, kad prasidėjo vasara. Turbūt sunku būtų rasti nemėgstančių šių kvapnių, saldžių ir sultingų uogų - jų aromatas asocijuojasi kam su iškylomis gamtoje, kam vasaros šventėmis ar romantiškais pasimatymais, o kam su vaikyste kaime…

Kad braškes valgyti sveika, rasti argumentų nesunku - mitybos specialistai giria šias uogas kaip puikų maistingųjų medžiagų šaltinį. Ar žinojote, kad braškės turi daugiau vitamino C nei apelsinai? Taip pat jose gausu folio rūgšties, kalio, vitaminų B5 ir B6, dar jos turi nemažai magnio, kalcio, vario ir cinko. Nenuostabu, kad braškės stiprina mūsų sveikatą įvairiausiais būdais - mokslininkai rado įrodymų, kad jos skatina smegenų veiklą, palaiko raumenų funkcijas, stiprina imunitetą, reguliuoja cholesterolio lygį kraujyje, turi antiuždegiminių ir priešvėžinių savybių. Gera žinia ir ta, kad šiomis gardžiomis uogomis galite mėgautis net jei laikotės dietos - jos nekaloringos, šimte gramų braškių yra tik maždaug 50 kalorijų.

Braškės naudingos ir grožiui - jose esantys antioksidantai padeda mūsų organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais ir taip lėtina senėjimo procesus.  Šios uogos ypač puoselėja odos grožį - galbūt teko girdėti apie braškių kaukes? Pasirodo, braškių sultys skaistina ir balina odą - senovėje jos naudotos strazdanoms blukinti, na, o sumaišytos su medumi jos gydo nudegimus.

Tiesa, braškės - ne tik skanios ir sveikos, bet ir labai įdomios uogos. Štai keletas jums greičiausiai negirdėtų faktų, kuriais galėsite pasidalinti su draugais ar šeima, kai drauge mėgausitės šiomis gardžiomis uogomis.

- Braškės yra vienintelės uogos, kurių sėklos yra ne viduje, o išorėje. Sėklyčių, beje, gali būti labai daug - viena uoga gali jų turėti net du šimtus!

- Iš viso esama net 103 braškių veislių, ir ne visos braškės raudonos - būna ir baltų bei geltonų uogų.

- Braškės priklauso tai pačiai augalų šeimai, kaip ir rožės.

- Sunku patikėti, bet yra žmonių, kurie ne šiaip nemėgsta braškių, o jų paniškai bijo. Liguista braškių baimė vadinama fragariafobija.

- Braškės išveisė prancūzai, maždaug 1750 metais. Iki tol mėgautasi tik laukinėmis arba daržuose auginamomis žemuogėmis, tačiau prancūzų sodininkai Bretanėje sukryžmino vietinių, mažų ir kvapnių, amerikietiškųjų ir iš Čilės atgabentų didelių, tačiau nelabai skanių laukinių žemuogių veisles ir išveisė mums pažįstamas dideles, aromatingas uogas - braškes. Prancūzijoje braškės iki šiol labai mėgiamos ir laikomos afrodiziaku - senovėje net gyvavo paprotys jaunavedžiamas pirmąjį rytą po vestuvių patiekti saldžios braškių sriubos, pagamintos iš trintų braškių ir grietinėlės.

- Braškes mėgsta ne tik prancūzai, bet ir amerikiečiai. Iš tiesų būtent JAV užauginama daugiau braškių negu bet kur kitur pasaulyje  - apie milijardą kilogramų kasmet! Daugiausia šių gardžių uogų užaugina Kalifornijos bei Floridos ūkininkai.  Jungtinėms Valstijoms ant kulnų lipa Kinija, Meksika bei Turkija - šiose šalyse braškės taip pat gausiai auginamos, daugiausia - eksportui. Tiesa, šiose šalyse braškės tręšiamos, kad geriau augtų, o štai tarp ekologiškų augintojų, bent jau Europoje, pirmauja… Lenkija, kuri skuba patenkinti augantį natūralių, ekologiškų maisto produktų poreikį.

- Vienu metu braškės buvo įgavusios pavojingų uogų reputaciją - XII amžiuje šventoji Hildegard von Binger paskelbė, kad šios uogos netinkamos valgyti, nes, augdamos taip arti žemės, jos gali būti užterštos gyvačių ir rupūžių nuodais… Šis prietaras gyvavo ilgokai, kol XVIII amžiuje garsus švedų botanikas Karlas Linėjus nusprendė jį paneigti laikydamasis eksperimentinės braškių dietos - kurį laiką mokslininkas valgė tik braškes, ir liko gyvas bei sveikas, taip įrodydamas, kad šios uogos tikrai nekenksmingos.

- Skirtingai nei kai kurie kiti vaisiai ar uogos, nuskintos braškės nenoksta, taigi pirkti žalių braškių ir tikėtis, kad po kelių dienų jos prisirps, neverta. Verčiau rinktis tikrai prinokusias uogas.

- Belgijoje yra braškėms skirtas muziejus. Jis įsikūręs Wépiono,  miestelyje, mat būtent šios gyvenvietės apylinkėse auginamos geriausios Belgijos braškės, ir regionas garsėja šiomis uogomis. Nedidukas muziejus pasakoja apie braškių svarbą Wépiono ekonomikai bei kultūrai, o krautuvėlėje parduodama visko, ką tik galima pagaminti iš braškių - net, kaip ir pridera Belgijoje, braškinio alaus.

- Senovės romėnai laikė žemuoges gydomuoju augalu, o gydė jomis beveik viską - jie tikėjo, kad šios gardžios uogos padeda sergantiems depresija, malšina karščiavimą, tirpdo inkstų akmenis, gydo skaudamą gerklę ir net burnos infekcijas!