Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vartotojai turi žinoti ir ginti savo teises

2009-03-23
Paskelbk savo straipsnį

Visuomenė yra rinkos varomoji jėga, būtent vartotojų dėka sėkmingai auga konkurencija tarp gamintojų ar paslaugų tiekėjų. Europos Sąjungos valstybėse deklaruojamas šūkis „Žinok savo teises. Naudokis savo teisėmis“ palaikomas ir Lietuvoje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) – vartotojų socialinis partneris, savo veikla siekiantis apsaugoti juos nuo nesaugių ir nekokybiškų maisto produktų. „Visi mūsų šalies gyventojai turi teisę įsigyti saugias, tinkamos kokybės prekes ar paslaugas, gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba. Džiaugiamės augančiu mūsų žmonių pilietiškumu ir domėjimusi savo teisėmis. Jų aktyvumas ir kokybiška VMVT vykdoma valstybinė kontrolė padeda toliau ugdyti gamintojų atsakomybę vartotojams“, – teigė VMVT direktorius Kazimieras Lukauskas.

Maisto tvarkymas tampa globalus, t. y. žaliavos, pusgaminiai ir maisto produktai į Europos Sąjungos (taip pat ir Lietuvos) rinką patenka iš įvairių pasaulio šalių. Kinta ir prekybos būdai. Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja prekyba internetu. Ši prekybos rūšis JAV ir Europoje jau seniai tapo įprastu ir pelningu verslu, tačiau Lietuvoje ji dar tik pradeda įsibėgėti. Žmonės ypač domisi prekyba maisto papildais. Dažnai šie produktai perkami kitų šalių interneto parduotuvėse, todėl vartotojai nori įsitikinti, ar jie legalūs, užregistruoti Sveikatos apsaugos ministerijos Valstybinėje visuomenės sveikatos priežiūros tarnyboje.

Dažnai maisto papildus pardavinėja prekybos agentai. VMVT perspėja, kad žmonės turėtų paprašyti parodyti įgalioto importuotojo, įmonės sutartis, kuriose būtų nurodyta, kad maisto papildai pardavinėjami teisėtai ir legaliai. Vartotojams rekomenduojama pirkti maisto papildus tik iš legalių prekybos vietų (parduotuvių, vaistinių, specializuotų maisto papildų skyrių).

Lietuvoje per prekybos agentus platinami kompanijos „Amway“ maisto papildai, jų taip pat galima užsisakyti interneto svetainėje. VMVT įspėja, kad šie papildai neregistruoti (nenotifikuoti), t. y. neįvertinti kompetentingų institucijų specialistų. VMVT informuoja, kad registruotų maisto papildų sąrašą galima rasti Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos tinklapyje http://www.vvspt.lt/

VMVT nagrinėja interneto svetainėse esančią maisto papildų reklamą. Kai kuriuose interneto tinklapiuose jie apibūdinami kaip vaistiniai preparatai, tokiu būdu pažeidžiant Reklamos įstatymo nuostatą, draudžiančią reklamoje užsiminti apie maisto papildų gydomąsias ar nuo ligų saugančias savybes. Dėl šio pažeidimo įmonėms ar fiziniams asmenims VMVT skiria pinigines baudas. Per praėjusius metus buvo surašyti 5 Reklamos įstatymo pažeidimo protokolai dėl maisto papildų (2 įmonėms, reklamavusioms maisto papildus internete, 1 – dėl reklamos lankstinukuose, 1 – dėl reklamos radijo stotyje ir laikraštyje, 1 – dėl reklamos, transliuotos televizijos laidoje).

Maisto papildai – tai produktai, skirti papildyti įprastą maitinimosi racioną. Dauguma žmonių valgo nesubalansuotą maistą, nepakankamai vartoja vaisių ir daržovių. Visuomenę taip pat veikia streso faktoriai, aplinkos užterštumas, todėl atsiranda kai kurių maistinių medžiagų trūkumas. Žmogaus organizmas negamina kai kurių vitaminų, mineralinių medžiagų, kurie yra būtini, todėl juos reikia gauti su maistu.

Vieno vedančiųjų specialistų Europoje ir pasaulyje, Vokietijos federalinės maisto grandinės rizikos vertinimo instituto prezidento, profesoriaus Andreaso Henzelio teigimu, vienas iš rizikos faktorių vartojant maisto papildus yra ne iki galo ištirtas kai kurių produktų fiziologinis poveikis, todėl labai svarbu teisingai juos dozuoti. Profesoriaus nuomone, nerimą kelia agresyvi šių produktų reklama bei pardavinėjimas. Patikėdami reklama, žmonės nustoja vartoti vaistus, o patys gydosi maisto papildais. Specialistas įsitikinęs, kad lengvai prieinamas maisto papildų įsigijimas internetu iš bet kurios pasaulio šalies taip pat yra labai rizikingas.

VMVT informacija
Nuotrauka: corbis.com