Vanduo iš plastikinių butelių gali būti pavojingas sveikatai

Vanduo iš plastikinių butelių gali būti pavojingas sveikatai

„Vanduo, parduodamas plastikiniuose buteliuose, gali pakenkti sveikatai, nes iš plastiko į vandenį skverbiasi cheminės medžiagos, panašios į hormoną estrogeną. Jos gali neigiamai paveikti endokrininę žmogaus sistemą“, – įspėja vokiečių mokslininkai straipsnyje, publikuotame žurnale „Environmental Science and Pollution Research“.

Specialistai iš Gėtės universiteto (Frankfurtas prie Maino) Martinas Wagneris ir Joergas Oehlmannas ištyrė 20 mineralinio vandens, gaminamo Vokietijoje, rūšių pavyzdžius. Devyni jų buvo išpilstyti į plastikinius butelius, pagamintus iš polietileno tereftalato (PET), devyni – į stiklinius butelius, o du – iš popieriaus ir plastiko pagamintas pakuotes. Mokslininkai ištyrė vandens mėginius ir estrogenų kiekį juose. Po to atliko eksperimentą, tirdami, kaip šis vanduo veikia Naujosios Zelandijos gėlavandenes sraiges (Potamopyrgus antipodarum).

„Estrogenų aptikome 60 procentų visų mėginių“, – pasakoja specialistai. Mokslininkų duomenimis, 33 procentai vandens mėginių iš stiklinių butelių, 78 procentai iš plastikinių butelių ir abu mėginiai iš kombinuotų pakuočių patvirtino aktyvią hormonų veiklą. Maža to, sraigės, paleistos į vandenį iš plastikinių butelių, dauginosi intensyviau. Tai liudija, kad medžiagos, patekusios į vandenį iš plastikinių pakuočių, veikia kaip hormonai.

Tai pirmasis tyrimas, kuris parodė, kad medžiagos, įsiskverbusios į maistą iš plastikinės pakuotės, gali veikti kaip estrogenai. „Gali būti, kad mes aptikome tik ledkalnio viršūnę. Plastikinė pakuotė gali būti pagrindinis maisto užkrato ksenohormonais šaltinis. Gauti rezultatai suteikia galimybę suprasti potencialų cheminių medžiagų poveikį endokrininei sistemai dėl mažai žinomų užterštumo šaltinių“, – teigia autoriai.

Raminta Skripkaitė
Šaltinis: rian.ru
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną