Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Tarptautinė diena be dietų

2009-05-06
Paskelbk savo straipsnį

Praėjo keturiolika metų, kai nuo anoreksijos pasveikusi britė Mary Evans Young, antidietos kampanijos Didžiojoje Britanijoje vadovė, išsiuntė pranešimą spaudai „Stora moteris atsikerta“ (angl. Fat Woman Bites Back) ir, sulaukusi spaudos dėmesio, paskelbė Dieną be dietų. Žinia pasklido po visą pasaulį.

Valgymo sutrikimai yra psichikos ligos, nesirenkančios aukų pagal lytį, amžių, socialinę padėtį. Remiantis pasauline statistika, nuo valgymo sutrikimų kenčia apie 5 proc. žmonių. Pagrindiniai valgymo sutrikimai – nervinė anoreksija ir nervinė bulimija. Tai gili psichologinė ir emocinė žmogaus kančia, valgymo sutrikimu mėginama įveikti asmenines problemas. Žinoma, tai nėra veiksmingas būdas, tačiau tuo metu – vienintelis žinomas problemų sprendimas. Valgymo sutrikimai kelia grėsmę žmogaus sveikatai ir netgi gyvybei, pažeidžia jį visą: žalojamas organizmas, psichika, keičiasi elgesys, sumažėja socialinės adaptacijos galimybės, didėja suicido pavojus. Efektyvus valgymo sutrikimų gydymas grindžiamas kompleksiniu gydymu ir komandiniu specialistų darbu. Toks gydymo modelis taikomas Vakarų Europos šalyse, taip pat ir vieninteliame Rytų Europoje Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centre (VSGIC).

Nustatyta, jog, praėjus 3 m. nuo ligos pradžios, visiško pasveikimo tikimybė sumažėja net nuo 80 iki 20 proc. (British Journal of Psychiatry, 2005), todėl labai svarbu, kad visuomenei, tėvams, mokytojams būtų prieinama teisinga, neklaidinanti informacija, suteikianti žinių apie valgymo sutrikimus, jų etiologiją, simptomus bei paneigianti besiformuojančius ar jau susiformavusius mitus, stereotipus. Lietuvoje sparčiai plintantys valgymo sutrikimai kelia specialistų, atsakingų už visuomenės sveikatą, susirūpinimą bei didina šių psichikos ligų prevencijos aktualumą mokyklose, nes paaugliai sudaro didžiausią šių sutrikimų rizikos grupę. Vien per praėjusius metus į Valgymo sutrikimų centrą, esantį Vilniuje, pagalbos kreipėsi per 400 žmonių (1/3–1/2 centro pacientų yra paaugliai). Daugiausia besigydančiųjų Valgymo sutrikimų skyriuje ir Dienos stacionare yra 15–25 m. amžiaus, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog pagalbos kreipiamasi dažnai jau turint kelerių metų ligos patirtį. Nuo 5 iki 20 proc. sergančiųjų miršta nuo somatinių komplikacijų ar savižudybės.

Nuo 2003-ųjų gegužės 6 dieną švenčia ir Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centras (VSGIC), įsikūręs Vilniuje. Tai pirmasis ir kol kas vienintelis tokio pobūdžio centras Rytų Europoje. Ar per dieną galima sustabdyti metus trunkančią visuotinę ir tam tikroms verslo struktūroms naudingą dietų maniją? Diena be dietų – ką tai reiškia? Ką galima nuveikti šią dieną? Ar tai tikrai aktualu? Gal pakaktų atsakymo, kad yra žmonių, besidžiaugiančių, kad tiesiog tokia diena yra, nes kartą per metus jie sau leidžia valgyti viską, ką nori. Tai diena, kai galime stabtelėti ir pamąstyti, ar tikrai grožis, t. y. tai, kaip vienareikšmiškai kūno grožis suprantamas, bei šiuolaikiniai būdai jam pasiekti tikrai išgelbės pasaulį nuo meilės nepritekliaus, ar dieta bei kitokia maisto ir svorio kontrolė – geriausias būdas spręsti iš tiesų kur kas gilesnes problemas nei kūno svoris ar figūra. Nors kartą per metus leiskite sau suvalgyti kažką skanaus, palepinkite save. Nekankinkite savęs griežtomis dietomis, mitybos suvaržymais ar bado vargais.

Parengta pagal Medicine.lt informaciją
Nuotraukos: corbis.com