Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Sveikos mitybos pagrindas – košės (I dalis)

2009-08-17
Paskelbk savo straipsnį

Žmoniją jos maitino tūkstančius metų ir maitina iki šiol. Stebėtinai naudinga, maistinga, skani ir nebrangi… Visa tai – apie košę. Jei norite sveikai maitintis, be jos neapsieisite. Esminė košių vertybė tame, kad jos universalios: puikiai dera su mėsa ir žuvimi, su grybais, daržovėmis ir vaisiais, o ir vienos labai gardžios.

Pagrindinė košių sudedamoji dalis – visagalės kruopos (šiuo atveju kalbame apie nesmulkintus grūdus), kas košes paverčia nepakeičiamu produktu kraujotakos sistemoje. Kraujo plazmos normai palaikyti reikalingas šarminių savybių kiekis, o skirtingi produktai rodiklius pastumia vien ar kita kryptimi. Taigi, nesmulkintuose grūduose yra daugiau mineralų iš kurių gaunamos šarminės savybės. Todėl būtent joms verta teikti pirmenybę.

Jei verdate košę iš nesmulkintų grūdų, tai didžiają dalį vitaminų ir mineralų gaunate natūraliame pavidale. Tokiose košėse gausu B grupės vitaminų, cinko, geležies, vario ir magnio. Sveikuose grūduose taip pat yra augalinio aliejaus, praturtinto vitaminu E. juose nemažai ir proteinų – vidutiniškai apie 10 procentų. Tiesa, juose nepakankamai yra nepakeičiamos aminorūgšties (lizino), tačiau šį trūkumą lengva ištaisyti, košę pagardinus pienu.

Dar vienas košės privalumas – jose gausu ląstelienos. Juolab, kad dietologai rekomenduoja kasdien suvartoti 20-35 gramus ląstelienos. Žinoma, jos yra ne tik kruopose, bet ir daržovėse, vaisiuose. Visgi, pasiekti normą be košės pakaknamai sudėtinga. Be to, skirtinguose produktuose skirtinga ir ląsteliena (skaidulos): tirpios ir netirpios. Be abejonės, svarbios abi: štai tirpi mažina „blogąjį“ cholesteriną, o netirpi – normalizuoja virškinimą, neleidžia plisti diabetui ir tiesiosios žarnos vėžiui. Skaidulų kiekis skirtingose kruopose svyruoja nuo 2 (kukurūzų) iki 11 procentų (grikių).

Patyrinėkime kiekvieną košę atskirai. Pradėkime nuo avižinės – bene populiariausios ir naudingiausios. Avižinių kruopų košė – puiki širdies susirgimų profilaktika. Todėl visiems ji turėtų tapti nepakeičiamu mitybos komponentu. Avižinė košė naudinga ne tik sveikam žmogui, bet ir sveikstant po bet kokios ligos kaip greita jėgų atgavimo priemonė. Dar šiose kruopose gausu silicio ir cinko.

O štai košė su avižinių kruopų sėlenomis yra ideali priemonė mažinti cholesterinui. Suvalgę dubenėlį tokios košės gausite ketvirtadalį paros normos tirpių skaidulų. O ¾ stiklinės sausų avižinių dribsnių suteikia visos paros reikalingos ląstelienos normos. Tiesa, iš tokio kiekio košės išeis nemažai, tačiau dalį galite įmaišyti į tešlą kepdami blynus, dalį kepant kotletus, o likusią – pagardinti jogurtą. Būtinai valgykite šias kruopas, jei padidėjęs cholesterinio kiekis arba paveldėjote širdies ligas.

Daugiau - straipsnio 2 dalyje.

Raminta Skripkaitė
Šaltinis: health.com
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija