Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Veganizmas – ne tik apie mitybą

2018-01-05
Paskelbk savo straipsnį

Išgirdę žodį „veganizmas“ dauguma pirmiausia pagalvoja apie žmones, kurie nevalgo ne tik mėsos, bet ir gyvulinės kilmės produktų. Šis teiginys yra teisingas, tačiau veganizmas yra daug daugiau nei tiesiog speciali mityba, tai taip pat yra ideologija ir gyvenimo būdas. Ne visi, tačiau dauguma veganų nedėvi odinių ar kailinių rūbų, neperka produktų, kurių kompanijos atlieka eksperimentus su gyvūnais ir t.t... Taigi, pakalbėkime plačiau apie tai, kokia yra veganizmo idealogija.

Pramogos

Veganai neremia ir nesilanko pramogose, kuriose yra išnaudojami gyvūnai. Jie tiki, kad gyvūnai turi būti laisvėje ir augti bei gyventi saugiai,  jiems natūralioje aplinkoje. Gyvūnai kaip ir žmonės gali būti liūdni, džiaugtis, jausti stresą ar nuobodžiauti. Jie turi leisti laiką su kitais gyvūnais, o ne būti laikomi narve ar būti dresiruojami tam, kad žmonėms būtų įdomu apsilankyti cirke. Taigi, veganai ne tik nesilanko tokiose vietose, bet ir ragina kitus geriau rinktis pramogas, kuriose nėra išnaudojami gyvūnai.

Kosmetika

Visi produktai: šampūnai, makiažo priemonės, įvairūs kremai, kurie buvo testuojami ant gyvūnų, bus išbraukti iš veganų pirkinių sąrašo. Tačiau tai nėra problema, nes kiekvienoje parduotuvėje galima rasti platų asortimentą priemonių, tinkančių veganams. Įvairios kompanijos supranta, kad net ir ne veganai vartotojai nenori galvoti apie tai, jog jų lūpų blizgis buvo išbandytas ant gyvūnų, taigi vis daugiau įmonių to atsisako. Kai kurie veganai ne tik pasyviai apeina produktus, kurių kūrėjai atliko bandymus su gyvūnais, bet ir aktyviai kovoja prieš tokius veiksmus. Jie rengia piketus, kuria filmukus ir įrašus, kuriais dalijasi internete tam, kad visi suprastų tokių bandymų žalą ir peržiūrėtų savo įprastinių pirkinių sąrašus.

Naminiai gyvūnai

Veganai nepritaria veisykloms, kuriose žmonės augina šunis tam, kad parduoti jų palikuonis ir užsidirbtų pinigų. Tačiau jie mieliau išgelbėja beglobius gyvūnus, kuriems gresia užmigdymas, badas ar kitos problemos. Kartais gyvūnai paimami iš prieglaudų, o kartais tiesiog iš gatvės.

Medicina

Vaistai, prieš pristatomi visuomenei ir žmonių vartojimui, turi būti patikrinti ir dėl saugumo, tam pasiekti dažnai yra atliekami eksperimentai su gyvūnais. Negana to, kai kurios kapsulės savo sudėtyje turi želatino, kurio veganai nevartoja. Nors ir yra sąrašai vaistų, kurie tinkami veganams, tačiau jie supranta, kad kartais tenka vartoti vaistus, kurie eina prieš jų įsitikinimus. Jie supranta, kad sveikata rizikuoti neverta ir reikia klausyti gydytojo nurodymų.

***

Žinoma, ne visi veganai laikosi šių principų. Yra žmonių, kurie tiesiog renkasi tokią mitybą dėl sveikatos, figūros ar kitų, tačiau ne etinių priežasčių. Tačiau tie, kurie renkasi veganizmą pagal tai, kaip jie mato ir suvokia pasaulį, supranta, kad tai daug daugiau nei šaldytuvo turinys.

Radvilė Mikalčiūtė @Meniu.lt