Provincijos švyturiai (3)

Provincijos švyturiai (3)

Viena seniausių pietryčių Lietuvoje yra Norviliškių dvaro sodyba. Dar XVI a. išeiviai iš Rytų Prūsijos čia pastatė nedidelę renesanso stiliaus pilį – ne tiek dėl gynybos, kiek norėdami gražiu statiniu papuošti kalvotą apylinkių gamtovaizdį.

„Pereinamojo periodo“ rūmai atrodo savotiškai: fasadą puošia grakšti arkada ir balkonas, o jo kampus vis dar remia masyvūs gynybiniai bokštai. Statybų metu žuvus fundatoriui, interjero nespėta įrengti, o pats pastatas per 4 amžius ne kartą keitė funkciją ir vidaus išplanavimą, tad ruošiant rekonstrukcijos projektą iškilo nemažai keblumų.

Vietoje tikslaus pradinio vaizdo atkūrimo, pilies savininko Giedriaus Klimkevičiaus teigimu, teko kurti apibendrintą renesansinio interjero įvaizdį, pritaikytą naujoviškai pastato funkcijai. Pavyzdžiui, antrame aukšte įrengiant konferencijų salę teko išgriauti daugybę pertvarų; tuo pačiu buvo prarasta galimybė įrengti medinę perdangą per visą pastato plotį – ją teko pakeisti betono monolitu, imituojančiu medines sijas. Salės interjeras buvo kuriamas kontrasto principu – tamsaus medžio grindys ir lubos, baltos sienos.

Stalai, kėdės, šviestuvai nėra autentiški – pagal eskizus, surinktus iš katalogų, juos greitai ir kokybiškai pagamino viena Lietuvos įmonių. Prabangesni klasikinio stiliaus baldai ir šviestuvai puošia jaukius gyvenamuosius kambarius, įrengtus palėpėje.

Norviliškių pilies interjerai – ne tik erdvės, bet ir veiksmas. Cokoliniame aukšte yra įrengtas restoranas, tačiau jis veikia tik renginių metu ir sekmadieniais, kuomet pilyje vyksta iškilmingi pietūs, lydimi teatralizuotos programos. Tikėtina, kad ateityje, didėjant susidomėjimui Pietryčių Lietuva, tokie renginiai vyks dažniau – vietos pilies statinyje pakanka, o netrukus bus baigti rekonstruoti ir kiti dvaro ansamblio statiniai.

Audrius Vyšniauskas
Restorano archyvo nuotraukos
Leidinio „Restoranų verslas“ informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną