Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Planuojamas kartėlinis susitarimas dėl pasaulinės ryžių kainos (Svetur)

2008-05-16
Paskelbk savo straipsnį

Nors daugiausia ryžių pasaulyje užauginama Kinijoje, Indijoje bei Indonezijoje, didesnė šios produkcijos dalis suvartojama šalies viduje, tenkinant gyventojų poreikius. Tuo tarpu daugiausia ryžių pasaulyje eksportuoja Tailandas. Pastarosios valstybės valdžia nusprendė sukurti kartėlinį susitarimą dėl ryžių kainų – dabar jos aukščiausios per visą istoriją.

Valdžia, įsikūrusi Bankoke, Tailando sostinėje, siekia, kad kartėlyje dalyvautų Pietvakarių Azijos šalys: Vietnamas, Kambodža, Birma bei Laosas. Lyderio pozicijas kartėliniame susitarime, žinoma, užimtų Tailandas – ši šalis svarbiausia ir stambiausia ryžių eksportuotoja pasaulyje, ji valdo trečdalį pasaulinės ryžių rinkos. Kinija, Indija bei Indonezija eksportuoja tik mažą dalį šių grūdų, taigi jos nevaidina reikšmingo vaidmens pasaulinėje ryžių prekyboje.

Kaip žinia, kartėlinis susitarimas labiausiai naudingas šalims, dalyvaujančioms susitarime. Pasaulinėje praktikoje kartėliniai susitarimai dažniausiai draudžiami, kadangi pažeidžia laisvos konkurencijos principus: šalys arba kompanijos nebesivaržo tarpusavyje, o tiesiog susitaria dėl tam tikro kainų lygio nustatymo, taip padidindamos pelnus. Produkciją visi parduoda susitarę už tą pačią kainą – vartotojai neturi iš ko rinktis ir vis tiek perka produktus už nustatytą kainą, kuri dažniausiai būna didesnė. Dėl šios priežasties pažeidžiami vartotojų interesai.

Jau dabar dėl organizuojamo kartėlinio ryžių susitarimo susirūpino šalys, kurios importuoja šiuos grūdus: Filipinai, Singapūras, Afrikos valstybės. Labiausiai dėl tokios situacijos baiminasi šalys, kuriose jaučiamas maisto nepriteklius. Didžiausią nerimą joms kelia tai, jog šiuo metu pasaulinėje rinkoje trūksta ryžių, o jų kaina nuo 2008 metų pradžios išaugo daugiau nei tris kartus – nuo 300 iki 1000 dolerių už toną. Baiminamasi, kad kartėliniu susitarimu ateityje bus siekiama išlaikyti tokias pat aukštas kainas. Kai kurios šalys, auginančios ryžius ir anksčiau importavusios dalį ryžių iš Tailando, paskutiniu metu atsisakė importo dėl padidėjusių kainų. Pastebima ir kita tendencija – gyventojai, bijodami, kad ateityje ryžių ims stigti, pradeda juos pirkti masiškai.

Ekspertai, stebintys įvykių seką, Tailando veiksmus prilygina naftos eksportuotojų, susibūrusių į OPEC organizaciją ir nustatančių pasaulinę naftos kainą, elgesiui. Tailando tikslai labai panašūs: sudarius kartėlinį susitarimą diktuoti pasaulines ryžių kainas.

Parengė Elena Germanovič
Šaltiniai: kurdesz.pl; Reuters
Nuotraukos: www.psdblog.worldbank.com ; www.madteaparty.wordpress.com
Meniu.lt informacija