Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Per didelis kalorijų kiekis kenkia smegenims

2008-10-15
Paskelbk savo straipsnį

Per didelis kalorijų kiekis kenkia ne tik figūrai. Neseniai amerikiečių mokslininkai tyrimais įrodė, kad persivalgius, žmogaus smegenyse aktyvuojami kenksmingi procesai, todėl galima susirgti diabetu, širdies ar kitomis ligomis.

Wisconsin-Madison universiteto mokslininkas Dongshengas Cai kartu su kolegomis nustatė, jog suvalgius per daug maisto, imuninės sistemos ląstelės pradeda kovoti su interventais. Žurnale „Cell“ publikuotame straipsnyje aiškinama, kodėl antsvoris yra daugelio ligų priežastis.

Galima teigti, jog antsvoris jau tapo globaline problema – vien 2007-aisiais metais mūsų planetoje nutukusių žmonių skaičius siekė 1,8 milijardus. Farmacijos rinka dar nespėjo išrasti efektyvių medikamentų, kurie padėtų kovoti su nutukimu bei nesukeltų pašalinio poveikio mūsų organizmui. Dongshengo Cai suburta mokslininkų komanda stengėsi išsiaiškinti, kodėl antsvoris lemia daugelį susirgimų. Mokslininkai tyrė leukocituose esantį junginį IKKbeta/NK-kappaB, kurio rasta ir medžiagoje, lemiančioje medžiagų apykaitos efektyvų funkcionavimą.

Buvo atliktas eksperimentas su žiurkėmis: pradėjus jas šerti kaloringu maistu, žiurkės tapo labai aktyvios ir energingos. Tuomet kūnas ėmė ignoruoti leptiną – hormoną, padedantį reguliuoti apetitą, bei insulino kiekį kraujyje (insulinas padeda maistą paversti energija). Leptino veikimo vieta yra smegenyse, todėl labiau nutukę žmonės turi daugiau leptino. Didelė leptino koncentracija įspėja apie nutukimo pavojų.

Stimuoliuojant IKKbeta/NK-kappaB, žiurkės ėdė daugiau, o jį malšinant – mažiau. Mokslininkai padarė išvadą: „Hipotalaminis junginys IKKbeta/NK-kappaB – šiuolaikinių ligų, kurias sukelia antsvoris bei persivalgymas, pagrindas“.

Dongshengas Cai nežino, dėl kokios priežasties IKKbeta/NK-kappaB randamas imuninėje sistemoje bei smegenyse. Jis įtaria, jog tai yra gyvūnų evoliucijos pasekmė. Jei pavyktų pašalinti šį geną, prislopinti jį arba pritaikyti genų terapiją, žmonės pradėtų valgyti maistą normaliais kiekiais. Tačiau kol kas visa tai tik eksperimentai.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; Reuters
Nuotrauka: www.sxc.hu
Meniu.lt informacija