Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nutukimas kenkia smegenims

2009-10-12
Paskelbk savo straipsnį

Naujausiais amerikiečių mokslininkų tyrimų duomenimis, žmonės, kurie kenčia nuo viršsvorio turi mažiau nervų audinio smegenų dalyje, kuri atsakinga už intelektą. Taigi, šalin bandeles, saldumynus ir nesveiką maistą...

Pasak tyrimo autorių, viršsvorio augimas didina demencijos riziką. Tai mąstymo bei atminties sutrikimas. Sunkiausia jos forma – Alzhaimerio liga. Pastaruoju metu nutukimas plinta kaip virusas – Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis tokių žmonių skaičius pasaulyje siekia net 300 milijonų, o žmonių su viršsvorių yra apie 1 milijardas.

Moksliškai patvirtinta, jog nutukimas skatina kai kurių ligų rizikos padidėjimą, tokių kaip didelis kraujospūdis, II tipo diabetas, kraujagyslių ligos bei demencija. Vis dėlto mokslininkai iš Kalifornijos universiteto, esančio Los Angele kartu su kolegomis iš Pittsburgo universiteto nusprendė atlikti nuodugnesnį tyrimą. Pasirodo, kad žmonės su viršsvoriu turi mažiau nervinio audinio smegenų dalyje, kuri atsakinga už atmintį bei planavimą, budrumą bei dėmesingumą, judesio kontrolę. Pasireiškiant Alzhaimerio ligai, kai kurie smegenų plotai, atsakingi už šias sritis keičiasi negrįžtamai.

Tyrime dalyvavo 94 vyresnio amžiaus asmenys (70 metų ir daugiau). Pastariesiems buvo atliekami smegenų magnetinio rezonanso tyrimai. Kaip rodiklį kūno svoriui matuoti pasirinktas kūno masės indeksas. Žmonių, neturinčių problemų su viršsvoriu KMI siekia nuo 18,5 iki 25, asmenų su viršsvoriu 25-30, nutukusių žmonių – daugiau nei 30. Penkis metus prieš tyrimą jame dalyvaujantys asmenys buvo sveiki tiek fiziškai, tiek protiškai.

Tyrimo duomenys perkelti į trimatį vaizdą, kuris leido nuodugniau palyginti anatominius skirtumus. Paaiškėjo, kad nutukę žmonės turėjo 8 procentais mažiau nervų audinio nei žmonės, kurių kūno svoris normalus. Tuo tarpu žmonių su viršsvoriu nervų audinio aptikta 4 procentais mažiau.

Vienas iš tyrime dalyvavusių gydytojų, neurologas Paul Thompson komentavo: „Nutukusių žmonių smegenys atrodo 16 metų vyresnės nei lieknų žmonių, tuo tarpu asmenų su viršsvoriu atrodo 8 metais vyresnės. Pasak gydytojo, sumažėjęs nervų audinių kiekis didina riziką susirgti Alzhaimerio liga bei kitomis neurodegeneracinėmis smegenų ligomis.

Kaip teigia P. Thompson, minėtų ligų galima didžia dalimi galima išvengti reguliariai atliekant pratimus, skatinančius kraujotaką. Taip pat svarbus aspektas – sveika mityba bei stabilaus kūno svorio palaikymas. Vis dėlto remiantis kitais tyrimais galima abejoti ar tikrai nutukimas sąlygoja smegenų degeneraciją.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija