Nepirkite „katės maiše“

Nepirkite „katės maiše“

Žiniasklaidoje kiekvieną mėnesį pranešama apie vis kitas maitinimo įstaigas, kurios buvo uždarytos dėl pažeistų higienos reikalavimų. Tačiau kai kurie restoranai yra uždaromi dėl susiklosčiusių nepalankių aplinkybių, t. y. nesugebėjimo išsilaikyti rinkoje. Vienas iš jų yra restoranas „Meksika“, kuris veikė vos mėnesį. Kalbiname jo savininką. Tiesa, uždarytas buvo antrasis restoranas „Meksika“, pirmasis, esantis Algirdo g. 2, sėkmingai veikia jau keletą metų.

Pilies pasaže 6 veikęs restoranėlis buvo išties jaukus: lankytojams buvo siūlomi meksikietiškos virtuvės patiekalai, vakarais būdavo kūrenamas židinys, o aptarnaudavo draugiški žmonės. Deja, kliūčių buvo per daug, kad šis restoranas veiktų sėkmingai. Vyras pasakoja apie sunkumus, su kuriais susidūrė vos pradėjęs veiklą:

* Senamiesčio seniūnija nedavė leidimo statyti staliukų lauke, kadangi tai yra bendras kiemas, o kaimynai juo dalintis nepanoro. Restoranas buvo atidarytas vasarą, o šiltuoju metų laiku pardavimai lauko kavinėje sudaro apie pusę apyvartos. Lauko kavinės nebuvo leista įrengti ir Pilies gatvėje, kadangi, pagal įstatymus, ji turi būti nutolusi nuo maitinimo įstaigos ne daugiau nei per 10 metrų.

* Kaimynai vakarais uždarinėjo vartus, todėl lankytojai negalėjo pakliūti į restoraną. Tai Edmundas suprato vieną vakarą, kai į restoraną neužsuko nei vienas žmogus.

* Kai restorano savininkas pirmą kartą užkūrė židinį, netrukus apsilankė besiskundžiantys kaimynai, pasak kurių, name pasijuto dūmų kvapas. Buvo paprašyta židinio nekurti.

* Personalo trūkumas. Dėl sezoninės migracijos bei lauko kavinių veiklos nepavyko surasti virėjų restoranui.

* Biurokratiniai trukdžiai. Reikia krūvos leidimų: kasos aparato registravimas, tabako bei alkoholio licencijos gavimas ir t. t. Be to, reikia tvarkyti dokumentus, pavyzdžiui, virtuvės šefas kasdien pildo 5 žurnalus.

* Mokesčiai. Reikia mokėti ne tik komunalinius mokesčius (už elektrą, dujas, vandenį, šiukšlių išvežimą), bet ir tokioms organizacijoms kaip LATGA-A (Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra), AGATA (Lietuvos gretutinių teisių asociacija). Šių atstovai be užuolankų pareiškia: „Mes netikime, kad Jūs restorane leidžiate Bethoveno ar Bacho muziką, o dainininkams net 100 metų po jų mirties reikia mokėti procentus už jų kūrinių naudojimą.“ Atrodytų, viskas legalu ir teisinga, tačiau įdomu, kaip agentūros suskaičiuoja, kiek kartų viena daina buvo grojama ir kaip tas lėšas paskirsto dainininkams. Autorių tūkstančiai. Matyt agentūros dirba iš peties.

* Senamiestis, Pilies gatvė, yra aukščiausio lygio paminklosauginis objektas Vilniuje. Iškabas derinti reikia labai ilgai, jos turi atitikti standartus, jos taip pat derinamos su kaimynais, nors skėčiai su didžiųjų alaus daryklų logotipais mirga marga senamiestyje ir, matyt, niekam akių nebado.

Pasak vyro, žmonės, kurie nori atidaryti restoraną ar kavinę, turi pasiruošti ilgalaikiams sunkumams – klientų stygiui ir tokiems akibrokštams, su kuriais susidūrė jis. Taip pat patarė nesusigundyti tokiais „ypatingais“ pasiūlymais kaip „Pilies gatvė – gera vieta“. Kaip matome, nors vieta ir gera, tačiau sėkmingai veiklai vystyti vien vietos nepakanka – reikia atsižvelgti ir į kitus kriterijus. Taigi, nepirkit „katės maiše“.

Elena Germanovič
Nuotraukos: www.sxc.hu

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną