Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Neįprastas kavos poveikis

2009-07-27
Paskelbk savo straipsnį

Ne vienas rytą pradedame nuo kavos puodelio – ji padeda pabusti, o taip pat nuteikia darbo dienos pradžiai. Pasirodo, kad šis gėrimas turi ir kitų savybių...

Amerikiečių mokslininkai teigia, kad penki kavos puodeliai per dieną gali padėti žmonėms, sergantiems Alzhaimerio liga susidoroti su atminties problemomis, kuriomis lydi šios žmones. Atlikus tyrimą Floridoje paaiškėjo, kad kavoje esantis kofeinas stabdo amiloido gamybą, kurio sankaupos smegenyse yra pagrindinė Alzhaimerio ligos priežastis.

Mokslininkų komanda atliko tyrimą su 55 laboratorinėmis pelėmis, kurioms po intervencijos atsirado Alzhaimerio simptomai. Kai pelės pasiekė 18-19 m ėnesių amžių, kas atitinka 70 žmonių metų, joms buvo atlikti testai, siekiant išsiaiškinti ar graužikai turi problemų su atmintimi. Paskui buvo pakeistas graužikų mitybos racionas – pusė jų kiekvieną dieną su vandeniu gaudavo 500 mg kofeino. Šis kiekis prilygsta penkiems kavos puodukams per dieną išgertiems žmogaus. Kita dalis pelių gėrė paprastą vandenį.

Praėjus dviems mėnesiams, tie graužikai, kurie gaudavo kofeino kur kas geriau susidorodavo su atminties ir mąstymo reikalaujančiomis užduotimis. Įdomu tai, kad jos elgėsi taip pat, kaip ir sveikos to paties amžiaus pelės, kurioms nepasireiškia atminties sutrikimai, o amiloido kiekis smegenyse sumažėjo beveik pusiau. Mokslininkai daro prielaidą, kad kofeinas veikia enzimus, kurie būtini amilodio gamybai bei slopina uždegiminius procesus, kurie sąlygoja šio baltymo kaupimąsi smegenyse.

Tai tęstinis tyrimas. Prieš tai mokslininkai išsiaiškino, kad jaunoms pelėms, kurioms buvo sukelti Alzaimerio ligos simptomai kava turėjo apsauginį poveikį ir neleido sutrikti atminčiai. Tyrimui vadovaujantis Garis Arendash teigė, kad paskutinis jų tyrimas įrodė, kad kava ne tik veikia prevenciškai, tačiau ir gali padėti gydyti Alzhaimerio ligą pigiai ir veiksmingai – kadangi tai visiems pasiekiamas ir nebrangus produktas, kuris lengvai praninka į smegenis.

G. Arendash ruošiasi atlikti ir kitus tyrimus, siekdamas išsiaiškinti ar panašių rezultatų galima tikėtis perkėlus modelį į žmonių pasaulį. Mokslininkas su kolegomis bandys išsiaiškinti ar ir mažesnis kofeino kiekis bus toks pat veiksmingas, nors pasak jų – 500 miligramų kofeino per dien ą yra saugus kiekis. Išimtį sudaro žmonės, kenčiantys nuo aukšto kraujospūdžio, o taip pat nėščiosios.

Nors amerikiečių mokslininkai išlieka optimistais, britai skeptiškai žiūri į šio tyrimo išvadas. Rebecca Wood iš Alzhaimerio tyrimo centro teigia, kad per anksti teigti, kad kavos gėrimas ar maisto papildai su kofeinu gali padėti pacientams, kenčiantiems nuo Alzhaimerio ligos.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotraukos:
Meniu.lt informacija