Meksiko meras meta iššūkį kramtomajai gumai

Meksiko meras meta iššūkį kramtomajai gumai

Kiekvienas Meksikos sostinės gyventojas kasmet sukramto net 12 kilogramų kramtomosios gumos. Žinoma, mieste jaučiamos tokio pomėgio pasekmės, kenkiančios miesto įvaizdžiui: vieną kvadratinį metrą šaligatvio dergia apie 70 gumų.

Miesto meras Ricardo Jaralas, susidarius tokiai situacijai, ėmėsi specialių priemonių: iš Vokietijos buvo atgabenti valymo įrenginiai, kurie garais bei chemikalais padės nuvalyti šaligatvius, taip pat pamažu bus pereinama prie savaime suyrančios gumos gamybos. Ji taip pat prasčiau lips prie šaligatvio, todėl po kiek laiko ją nuplaus lietus. Miesto merą labiausiai jaudina tai, jog kramtomoji guma gadina neseniai restauruotos žemutinės senamiesčio dalies, kuriai daugiau nei 700 metų, bei pagrindinių alėjų vaizdą. Ricardo taip pat ruošiasi specialiai kampanijai bei prašo miesto gyventojų nedergti šaligatvių: „Jei kramtote gumą, prieš ją išmesdami, įvyniokite į popieriuką arba iš karto meskite į šiukšliadėžę. Jei to negalite padaryti, geriau ją nurykite, bet neišspjaukite ant šaligatvio“.

Meras gumą nuryja gana dažnai. Jis teigia, kad tai nekenkia sveikatai. Tačiau vaikų pediatro Nicko Desai, dirbančio vaikų klinikose „Nashville“, nuomone, tai nėra geras sumanymas, nes guma ne visada lengvai suvirškinama, o sulipusi su maistu gali sukelti negalavimų.

Įdomu ir tai, kad kramtomoji guma išrasta Meksikoje, ją pirmieji pradėjo kramtyti majai. Pastarieji rinkdavo lipnius Sapodilla medžio sakus, iš kurių ir buvo gaminama pirmoji kramtomoji guma. Šiuolaikinė guma išrasta 1860 metais, kai Antonio Lopez de Santa Anna į JAV atvežė sakų. Išradėjas Tomas Adamsas iš pradžių eksperimentavo su sakais tikėdamasis pagaminti gumos pakaitalą, tačiau vėliau ją paskanino ir pradėjo pardavinėti. 1940 metais sakus pakeitė ilgai išliekanti, sintetinė kramtomoji guma, kuri gerai limpa prie šaligatvių.

Singapūre tokia problema buvo išspręsta paprasčiau – ją tiesiog uždraudė. Meksiko meras bandys kovoti kitais būdais: Manuelio Aldrete kooperatyve bandoma sukurti ekologišką gumą. Vyras teigia, kad ši guma greičiau suirs šiltesnio klimato šalyse, o šaltesnio klimato kraštuose šis procesas užtruks iki 6 mėnesių. Natūrali guma išgaunama iš tropinio, nuolatos žaliuojančio medžio, tačiau jos kiekis ribotas, todėl ji negalės užimti visos rinkos (tokios gumos kasmet bus pagaminama tik 300 tonų).

Elena Germanovič
Šaltinis: abc15.com
Nuotraukos: www.sxc.hu
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną