Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Maisto priedai

2008-08-17
Paskelbk savo straipsnį

Jeigu manote, jog maisto priedai yra tik šiame amžiuje sukurtas dalykas, labai klystate. Dar senovės egiptiečiai bei romėnai, norėdami apsaugoti maistą nuo gedimo ar tiesiog pagerinti jo skonį, naudodavo įvairius maisto priedus, tiesa, tuo metu jie buvo tik natūralūs. Maisto priedai – natūralios ar sintetinės medžiagos, kurios dedamos į maisto produktus dėl technologinių priežasčių, t. y. gamybos, apdorojimo, perdirbimo, laikymo ar gabenimo. Pagal savo savybes jie yra klasifikuojami į dažiklius, konservantus, antioksidatorius, saldiklius, tirštiklius, skaidiklius, antiflomengus, emulsiklius bei stabilizatorius, skonį bei aromatą stiprinančias medžiagas, rūgštingumą reguliuojančias medžiagas, standiklius, šarmus...

Maisto priedais draudžiama „maskuoti“ nekokybiškas žaliavas, maisto gedimą ar kitas nepageidaujamas savybes. Kaip tikina specialistai, tobulinant pakavimo ir apdorojimo technologijas, daugelio maisto priedų būtų galima atsisakyti, tačiau dėl to padidėtų produktų kaina. Pasak specialistų, maisto priedai nėra jau tokie kenksmingi, kaip gali atrodyti. Anot jų, kur kas didesnė blogybė yra besaikis kai kurių produktų vartojimas. Tokiose šalyse kaip Japonija ir JAV maisto priedų vartojama daug daugiau, europiečiai šiuo atveju yra atsargesni. Ženklas E rodo, jog maisto priedas yra ištirtas ir įteisintas Europos Sąjungos šalyse. Maisto priedų sąrašas yra pakankamai ilgas, bet geriausių ir blogiausių penketukus specialistai mums pateikia.

Gerieji maisto priedai
F-322 (lecitinas) – emulsifikuojamoji medžiaga, naudojama vandeniui ir riebalams sujungti. Jo yra margarine, majoneze, leduose, šokolade, kepiniuose, sausainiuose.
E300 (askorbo rūgštis) – natūralus antioksidantas, neleidžiantis maistui rūgti ir apkarsti. Jo yra keptuose ir konservuotuose produktuose, džiovintose bulvėse, pieno milteliuose, koncentruotose vaisių sultyse, kūdikių maiste.
E967 (ksilitolis) – iš beržų gaminamas dirbtinis saldiklis, pasižymintis švelniu mėtų skoniu. Jo yra kramtomojoje gumoje, burnos gaivikliuose.
K E306 (vitaminas E) – natūralus antioksidantas, gaunamas iš sojų pupelių, daigintų grūdų ar medvilnės sėklų. Jo yra majoneze, margarine, dešroje, desertuose.
E101 (riboflavinas) – natūrali dažomoji medžiaga, kurios yra padažuose, fermentiniame sūryje, gaiviuosiuose gėrimuose.

Blogieji maisto priedai
E 220-227 (sieros dioksidas ir sulfitai) – nuo bakterijų, rūgimo ir apkartimo apsaugančių konservantų grupė. Jų yra džiovintuose vaisiuose, džiovintuose kokoso riešutuose, sausuose milteliuose pyragams kepti, dešroje, skanėstuose, vyne, aluje. Sieros dioksidas jautriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas – dusulį, odos bėrimą. Jis ypač pavojingas sergantiems astma.
E102 (tartazinas) – dirbtinė geltona spalva, dar vadinama azo dažais. Kiti azo dažai žymimi E104, E107, 8110 ir E122-4. Jų yra šviesios spalvos saldainiuose, gaiviuosiuose gėrimuose, pyraguose ir kituose apdorotuose gaminiuose. Tartazinas gali sukelti alergines reakcijas – niežėjimą, alerginę slogą.
E249-252 (nitritai ir nitratai) – konservantai ir antimikrobinės medžiagos. Jų yra apdorotuose maisto produktuose: kumpyje, dešroje, keptoje mėsoje, rūkytoje žuvyje. Nitritai skrandyje gali virsti nitrozaminais, galinčiais paskatinti vėžio vystymąsi.
E210-219 (benzoinė rūgštis ir benzoatai) – konservantai, kurie slopina bakterijų ir grybelių dauginimąsi. Jų yra aluje, gaiviuosiuose gėrimuose, padažuose, milteliuose pyragams, marinuotuose produktuose. Aspirinui jautrūs ar astma sergantys žmonės dažnai būna jautrūs ir benzoinei rūgščiai ar benzoatams.
E952 (natrio ciklamatas) – dirbtinis saldiklis. Jo yra gaiviuosiuose gėrimuose. Teigiama, kad didelė ciklamato koncentracija gali sutrikdyti vyrų hormonų pusiausvyrą ir net sukelti nevaisingumą.

Įvairių šalių leidžiamų maisto priedų sąrašai skiriasi. Šiuo metu žinoma daugiau kaip tūkstantis pavadinimų maisto priedų, o Lietuvoje leidžiama vartoti 380. Mūsų maisto pramonė išsiskiria aukštu lygiu, todėl yra vertinama pasaulyje.

Pagal Vartotojai.lt, Imunitetas.lt parengė Jolanta Bagurskienė
Nuotraukos: www.flickr.com; http://pro.corbis.com
Meniu.lt informacija