Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuvoje uždrausta prekiauti kiniškais kedro riešutais

2009-11-23
Paskelbk savo straipsnį

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, kad siekdama apsaugoti Lietuvos Respublikos vartotojus nuo netinkamų žmonėms vartoti maisto produktų, uždraudė tiekti rinkai kedro riešutų branduolius iš Kinijos. Ūkio subjektams, tiekiantiems rinkai kedro riešutų branduolius iš šios šalies, nedelsiant nurodyta pašalinti juos iš Lietuvos Respublikos rinkos.

Šis sprendimas priimtas atsižvelgus į gautus vartotojų skundus bei Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto išvadas.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojo Zenono Stanevičiaus, šių metų balandžio - lapkričio mėnesiais gauta 19 vartotojų skundų dėl kedro riešutų branduolių. Vartotojai skundėsi, kad suvalgius šio produkto jaučiamas nemalonus net keletą dienų išliekantis kartumas burnoje ir bendras negalavimas.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute buvo atlikti kedro riešutų branduolių mėginių laboratoriniai tyrimai dėl aflatoksinų kiekio nustatymo, tačiau minėtuose kedro riešutų branduoliuose aflatoksinų kiekis neviršijo nustatytos leistinos normos. Atlikus Institute juslinius tyrimus, nustatyta, jog kedro riešutų branduoliai apkartę ir nebūdingi šiam maisto produktui ir jie nėra tinkami žmonių maistui.

„Nusiskundimai dėl kedro riešutų kartumo, jaučiamo net keletą dienų, gaunami ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES valstybėse narėse, tačiau mokslinių įrodymų, dėl ko kartumas juntamas, trūksta. Priimtas sprendimas laikinai sustabdyti kedro riešutų branduolių iš Kinijos tiekimą rinkai, kol bus gautas mokslinis pagrindimas“, - sakė Z.Stanevičius.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos strateginis tikslas – įgyvendinti socialiai atsakingą Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos politiką maisto saugos ir veterinarijos srityse, stiprinti visuomenės sveikatą ir vartotojų apsaugą, susijusią su maisto sauga ir kokybe. Dėl šio atvejo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kreipėsi į Europos maisto saugos tarnybą (EFSA) bei Europos Komisiją prašydama skubos tvarka išnagrinėti aukščiau pateiktą informaciją ir pateikti išvadą, ar kedro riešutų branduoliai nėra pavojingi vartotojų sveikatai.

VMVT informacija