Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuvoje patvirtinus kiaulių marą, priimtos visos būtinos veterinarinės kontrolės priemonės

2009-07-13
Paskelbk savo straipsnį

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Panevėžio apskrityje danų firmai „Saerimner“ priklausančios UAB „Pasodėlė“ veislinėje kiaulių karantinavimo fermoje patvirtintas klasikinis kiaulių maras. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje atlikti kiaulių kraujo ir organų mėginių tyrimai – teigiami. Apie patvirtintą atvejį informuota Europos Komisija ir kaimyninės šalys.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus, vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus Kazimiero Lukausko, laboratoriškai patvirtinus klasikinį kiaulių marą, laikinai uždraustas kiaulių išvežimas iš Lietuvos teritorijos.

Į UAB „Saerimner“ priklausčią UAB „Pasodėlė“ kiaulių fermą atvežamos ir auginamos pačios geriausios veislinės kiaulės. Gyvuliai šioje fermoje karantinuojami, kad vėliau būtų platinami UAB „Saerimner“ priklausančiose kiaulių fermose. Pagal veterinarijos dokumentų patikrą nustatyta, jog nuo vasario mėnesio iš šios fermos neišvežta nei viena kiaulė.

Kazimieras Lukauskas tvirtina, kad visos ankščiau priimtos priemonės – sunaikintos ir utilizuotos sergančios kiaulės, fermos dezinfekcija – efektyvios, situacija kontroliuojama.

Kiaulių maro ligos židinio vietoje imtasi būtinų veterinarinės kontrolės priemonių, fermoje nustatytas 21 dienos karantinas. Siekiant apsaugoti aplinkines gyvulių fermas nuo galimo ligos plitimo laikinai uždraustas bet koks kiaulių išvežimas iš šios teritorijos. Aplink „Pasodėlės“ fermą nustatytos 3 ir 10 km spindulių veterinarinės kontrolės zonos. Taip pat sustiprinta aplinkinių kiaulių fermų kontrolė: atliekami gyvulių klinikiniai ir laboratoriniai kraujo tyrimai.

„Apie nustatytą atvejį informavome Lietuvos kiaulių augintojų asociaciją. Kartu su Europos Sąjungos kolegomis aiškinamės ligos užkrato patekimą. Kadangi atlikus aplinkinių kiaulių fermų gyvulių ir šernų kraujo tyrimus liga nenustatyta, neatmetame galimybės, jog tai žmogiškasis faktorius. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje, siekiant išsiaiškinti ligos užkrato patekimo būdą, atliekamas klasikinio kiaulių maro viruso tipavimas ir palyginimas su pasaulyje žinomais virusų tipais“, – teigia K. Lukauskas.

Lietuvoje klasikinio kiaulių maro liga paskutinį kartą registruota prieš 17 metų – 1992 metais. Pasak Kazimiero Lukausko, nepakankamos kiaulių ūkio savininkų kontrolės priemonės gali sudaryti milžiniškų ekonominių nuostolių kiaulių ūkiams. Gyvulių gaišimas nuo šios ligos yra 80–100 %.

Ūkininkus, auginančius kiaules, prašome stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę bei taikyti biosaugos priemones. Taip pat esant įtarimui informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokamu visa parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403 arba teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų kontrolės centrus, kurie taip pat budi visą parą, ar pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Klasikinis kiaulių maras žmonėms nepavojinga liga. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas nustatė danų fermoje UAB „Pasodėlė“ Panevėžio rajone, Rabikių kaime klasikinio kiaulių maro viruso tipą 2.1.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laikinai einančio direktoriaus pareigas Gedimino Pridotko žodžiais, laboratorijoje nustatytas viruso tipas, nėra užregistruotas Europoje jau 9 metus. „2.1. tipo virusas 2007 metais buvo užregistruotas Azijos šalyse ir Pietų Afrikoje. Taip pat istoriškai šis viruso tipas 1997 ir 2000 metais nustatytas Vokietijoje, 1997 ir 1998 metais Olandijoje. Praėjusiais metais ir šiais metais Prancūzijoje, Vokietijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje registruojamas klasikinio kiaulių maro virusas tipas yra 2.3.“, - komentavo G.Pridotkas.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus, vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus Kazimiero Lukausko, pirmadienį ir antradienį bus atlikti visų kiaulių fermų, iš kurių buvo eksportuojamos gyvos kiaulės į kitas šalis, klinikiniai ir laboratoriniai tyrimai.

Neradus klasikinio kiaulių maro viruso sukėlėjų eksportas bus atnaujintas, išskyrus iš Panevėžio rajone esančio židinio ir aplink jį 3 km ir 10 km spinduliu esančius ūkius.

Dažniausiai užduodami klausimai apie klasikinį kiaulių marą >>

VMVT informacija
Iliustracijoje – vet. Kontrolės zona aplink Krekenavos miestelį, Panevėžio r.