Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuvoje paskelbta gripo epidemija

2009-11-25
Paskelbk savo straipsnį

Vakar (lapkričio 24 d.) visoje Lietuvoje paskelbta gripo epidemija. Jos metu būtina saugoti save ir aplinkinius nuo galimo užkrato, pajutus gripo ar peršalimo sindromus neiti į darbą, vengti masinio susibūrimo vietų. Esant viešose vietose ar lankant ligonius patariama naudoti medicinines kaukes. Rekomenduojama nerengti viešus renginius, koncertus ir kitokias masinio susibūrimo priemones.

Paskelbta gripo epidemija

Ekstremalių situacijų komisija prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, vadovaujama vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio, lapkričio 24 d. pripažino, kad Lietuva peržengė gripo, sukeliamo A(H1N1) viruso, epidemijos slenkstį.

„Situacija reikalauja budrumo, tačiau kol kas nėra pagrindo skelbti ekstremalią situaciją, - patvirtino ministras R. Palaitis. – Mes įdėmiai stebime padėtį visose savivaldybėse ir imamės atitinkamų veiksmų, derančių tokioje situacijoje“. Pasak ministro, taip pat kontroliuojama, kad visose institucijose, atsakingose už visuomenės poreikių – transporto, energijos, komunalinių paslaugų, viešojo saugumo, telekomunikacijų, finansų sistemos – užtikrinimą, pakaktų individualių prevencijos priemonių.

Kaip teigia sveikatos apsaugos viceministras Artūras Skikas, nauja vaistų siunta, kuri patenkins esamą poreikį, jau pasiekė Lietuvą ir tik nuo vaistinių priklauso, kada prekyba jais bus atnaujinta. Antivirusinių vaistų pakankamai yra ir ligoninėse, joms medikamentai tiekiami pagal poreikį. Artimiausiu metu Lietuvą pasieks ir vakcina nuo šio A(H1N1) viruso, ja pirmiausia bus skiepijami į rizikos grupes patenkantys šalies gyventojai.

Viceministras dar kartą akcentavo, jog profilaktiškai vaistų nuo šio tipo gripo vartoti turėtų tik tie žmonės, kurių šeimoje jau yra sergančiųjų – visiems kitiems rekomenduojamos tradicinės profilaktikos ir apsaugos priemonės. Daugiau informacijos, kaip apsisaugoti nuo gripo ir kaip elgtis susirgus, gyventojams bus teikiama per visuomenės informavimo priemones bei kitais būdais.

Komisija nutarė imtis veiksmų, kad receptai gripui gydyti būtų išduodami sparčiau, o kai kuriose poliklinikose medikai jau dabar dirba ilgiau.

Kitas ekstremalių situacijų komisijos posėdis numatytas antradienį, gruodžio 1 dieną.

Gripas per maistą neplinta

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad gripo A(H1N1) virusas neplinta per maisto produktus, tačiau veterinarijos specialistai pabrėžia, kad privalulaikytis maisto saugos ir higienos reikalavimų – valgyti tik tinkamai iškeptą ar išvirtą mėsą. Siekiant išvengti bet kokių maistu plintančių užkrečiamųjų ligų rizikos, ruošiant maistą virtuvėje, reikia laikytis tinkamos higienos ir apdorojus žalią mėsą, gerai nusiplauti rankas su muilu, nuplauti įrankius ir paviršius, ant kurių buvo ruošiamas maistas. Verdant ar kepant mėsą (kai temperatūra mėsos viduje yra 70 °C ir daugiau) virusai ir bakterijos yra sunaikinami.

Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (OIE) ir Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) patvirtino, kad gripas nėra per maistą plintanti liga. Maisto produktai, pagaminti ir tvarkomi laikantis higienos reikalavimų, negali būti gripo užkrato šaltiniu.

Dirbantiems maitinimo ir aptarnavimo srityje sunegalavus ir pajutus gripo ar peršalimo sindromus patariama neiti į darbą ir kreiptis į gydytojus. Kosėjant ar čiaudint būtina užsidengti burną. Patariama kuo dažniau plauti rankas, naudoti medicinines kaukes.

Asmens apsaugos priemonės, siekiant išvengti užsikrėtimo gripu

Gripas yra virusinė infekcija, kuri dažniausia plinta nuo žmogaus žmogui jam kosint, čiaudint ir tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio metu nuo sergančio žmogaus per rankas ar odą. Siekiant sumažinti užsikrėtimo gripu riziką, rekomenduojama prisiminti asmenines apsaugos priemones.
Asmens priemonės apsaugančios mus
1. Vengti artimo sąlyčio su sergančiu žmogumi:
(a) Žmonės, turintys vieną ar daugiau išvardintų simptomų: karščiavimą, kosulį, gerklės skausmą, raumenų, galvos skausmą, šaltkrėtį, nuovargį gali būti užsikrėtę gripo A(H1N1) viruso infekcija.
(b) Išlaikyti mažiausiai vieno metro atstumą nuo sergančio gripu žmogaus, ir vengti masinio susibūrimo vietų. Kai vieno metro atstumo negalima išlaikyti, sutrumpinkite artimo sąlyčio laiką su sergančiu žmogumi. Kai negalima išvengti sąlyčio su sergančiu žmogumi ar masinių susibūrimo vietų, tuomet kiek įmanoma sutrumpinkite buvimo laiką.
(c) Nelankykite sergančių žmonių, jeigu tai nėra būtina.

2. Dažnas rankų plovimas:
(a) Dažnas rankų plovimas ir dezinfekavimas padės apsisaugoti nuo viruso. Kruopščiai plaukite rankas su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ar čiaudėjimo. Alkoholio turintis tirpalas mažina viruso plitimą per rankas.
(b) Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.

3. Vengti liesti akis, nosį ar burną:
(a) Virusai dažniausiai plinta, kai žmogus paliečia gripo virusu infekuotą aplinkos daiktą ir po to, liesdamas savo veidą (akis, nosį, burną) gali užsikrėsti gripo viruso infekcija.

Asmens priemonės, apsaugančios aplinkinius :
1. Kvėpavimo/kosėjimo higiena:
(a) Kvėpavimo/kosėjimo higiena, turint sąlytį su sergančio asmens nosies ar burnos išskyromis. Sergantis asmuo čiaudėdamas ar kosėdamas turi prisidengti burną ir nosį vienkartine nosinaite. Panaudotas nosinaites reikia išmesti į šiukšliadėžę.

2. Dažnas rankų plovimas:
(a) Dažnas rankų plovimas ar valymas dezinfekcinėmis priemonėmis padės apsaugoti kitus asmenis. Plauti rankas reikia kruopščiai su muilu ir vandeniu, ypač po kosėjimo ir čiaudėjimo. Alkoholio turinčios rankų valymo priemonės mažina viruso plitimą per rankas.
(b) Rankas reikėtų plauti mažiausiai 20 sekundžių.

3. Sergant likti namie, neiti į darbą ar mokyklą:
(a) Jeigu įmanoma, prie aukščiau aprašytų priemonių, sveiki žmonės papildomai turėtų laikytis mažiausiai 1 metro atstumu nuo sergančiojo. Sergantys suaugę gali užkrėsti kitus asmenis maždaug 5 dienas po pirmųjų simptomų, o vaikai - maždaug 7 dienas po pirmųjų simptomų. Tačiau yra manoma, kad užkrečiamasis laikotarpis gali būti kur kas ilgesnis ir tęstis visą ligos periodą.

Medicininės kaukės

Sergančiųjų medicininių kaukių naudojimas, apsaugant kitus asmenis nuo gripo A(H1N1) viruso infekcijos plitimo
1. Sergantys gripu asmenys, apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosėjant ar čiaudint, tuomet kai:
a) pajutus pirmuosius simptomus vykstama namo ar į ligoninę,
b) kai sergantis žmogus slaugomas namie kitų šeimos narių;
c) kai neįmanoma išvengti artimo sąlyčio su sveikais žmonėmis.

Medicininių kaukių naudojimas, apsaugant sveikus asmenis, prižiūrinčius sergantįjį gripo A(H1N1) viruso infekcija
1. Sveiki žmonės turi dėvėti medicininę kaukę, kad išvengtų atsitiktinio sąlyčio su sergančio žmogaus kvėpavimo takų sekretais, jiems čiaudint ir kosėjant:
a) kai ligonį prižiūri šeimos nariai ar kiti asmenys, turintys artimą sąlytį su ligoniu;
b) slaugytojai, jeigu sergantis asmuo naudoja purškiamus vaistus.

Kaip teisingai naudoti ir išmesti medicinines kaukes?
1. Medicininė kaukė turi būti tinkamai uždėta ant nosies ir burnos ir gerai užrišta:
a) rišama ties galvos viduriu ir kaklu;
b) tinkamai užrišta;
c) tinkamai priglausta prie veido ir žemiau smakro.

2. Dėvint kaukę neliesti kaukės rankomis:
a) nusiėmus kaukę ar ją palietus, reikia nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu ar tirpalu turinčiu alkoholio.

3. Pakeisti kaukę, kai ji sudrėksta:
a) Medicininė kaukė sudrėksta po ilgo naudojimo, todėl ją reikia pakeisti nauja, sausa kauke.

4. Kaip tinkamai nuimti ir išmesti kaukę:
a) žinant, kad kaukės išorinė pusė yra užkrėsta reikia paimti kaukę už raištelių;
b) suplyšus kaukės raišteliams reikia paimti kaukę nepriliečiant išorinės pusės;
c) kaukės sudedamos į plastikinį maišelį ir išmetamos.

5. Nuėmus kaukę:
a) nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu ar tirpalu turinčiu alkoholio.


Lankstinukas apie gripą >>


VRM, SAM, VMVT ir Meniu.lt informacija