Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuviškas mineralinis - kaip išsirinkti?

2011-11-08
Paskelbk savo straipsnį

Beveik dešimtadalis visų tyrimo dalyvių prisipažino, jog etikete nesidomi, nes nesupranta nurodomos vandens sudėties.

Gyventojų apklausą užsakiusios Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacijos vadovas Gintaras Morkūnas pastebi, kad etiketėje nurodoma ypač vertinga informacija – vandens rūšis, jame esančios natūralios mineralinės medžiagos ir jų koncentracija.

Faktui, kad pirkėjai nesidomi, kokį fasuotą vandenį įsigyja, pritaria ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė. „Vartotojai mineraliniu vandeniu vadina ir natūralų mineralinį, ir šaltinio, ir stalo vandenį, nors tai yra skirtingi produktai. Jie skiriasi sudėtimis, leidžiamais ir naudojamais paruošimo būdais, taikomais reikalavimais jų fasavimui, ženklinimui“, – sako specialistė.

„Blogiausia tai, kad žmonės, kurie neskaito etikečių gali būti lengvai suklaidinti, nes vyrauja nuomonė, kad vanduo buteliuke yra vienodas ir visada naudingas. Taip nėra – skirtingos vandens rūšys pasižymi skirtingomis savybėmis“, – sako G. Morkūnas.

Pasak asociacijos vadovo, apklausos metu buvo pastebėta, kad vandens buteliuko etiketę dažniausiai skaito aukštąjį išsilavinimą turintys didžiųjų miestų gyventojai, o rečiau – žmonės, gaunantys mažiausias pajamas.

Kaip nurodo V. Galdikienė, natūralus mineralinis vanduo yra požeminis vanduo, kuris nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi originalia chemine kompozicija. „Ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ar kitos sudėtinės dalys lemia vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms“, – teigia specialistė.

G. Morkūno teigimu, perkamo natūralaus mineralinio vandens buteliuko etiketėje galima pamatyti jame ištirpusių mineralų sąrašą ir jų kiekį vandenyje. „Iš skirtingų Lietuvos gręžinių išgaunamas vanduo turi kalcio, kalio, natrio, magnio, jodo ir kitų organizmui labai reikalingų mineralų, tačiau kiekvieno iš jų sudėtis yra skirtinga ir unikali, – teigia G. Morkūnas. – Mineralai dalyvauja virškinamojo trakto procesuose, padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, išlaikyti tinkamą hormonų pusiausvyrą“.

Gyventojų apklausa taip pat parodė, kad daugiau nei pusė gyventojų (54 proc.) renkasi būtent lietuvišką natūralų mineralinį vandenį. „Mūsų palyginti mažoje valstybėje yra registruota net 15 skirtingų natūralaus mineralinio vandens šaltinių, iš kurių išgaunamas tiek mažos, tiek vidutinės, tiek ir aukštos mineralinių druskų koncentracijos vanduo. Tai išskirtinis lietuviško natūralaus mineralinio vandens bruožas – toli gražu ne visos šalys pasižymi tokiu asortimentu“, – pasakoja asociacijos vadovas.

Kaip pasirinkti mineralinį vandenį?

Natūraliame mineraliniame vandenyje gausu jame ištirpusių mineralinių medžiagų, mikroelementų, todėl jis palankiai veikia mūsų organizmą. Svarbu, kad šis vanduo būtų išpilstomas gręžinio teritorijoje.
 

- Paaugliams, nėščioms moterims naudinga gerti tokį mineralinį vandenį, kuriame yra daugiau jodo, kalcio, fluoro, geležies. Beje, mineralinis vanduo, kuriame yra didesnis fluoro kiekis, netinkamas gerti vaikams iki septynerių metų amžiaus.

- Jei turite polinkį į vidurių užkietėjimus, patartina gerti mineralinį vandenį, kuriame yra daugiau kaip 600 mg/l sulfatų. 

- Jei yra aukštas kraujo spaudimas, nereikėtų vartoti tokio mineralinio vandens, kuriame natrio (Na) yra daugiau kaip 20 mg/l. Didesnis natrio kiekis organizme didina kraujo spaudimą. 

- Fluoruotas mineralinis vanduo (fluoro koncentracija ne mažesnė kaip 1 mg/l) tinka dantų ėduonies profilaktikai (didžiojoje Lietuvos teritorijoje vandentiekio vandenyje yra fluoro trūkumas). 

- Mineralinį vandenį reikėtų kaitalioti, t.y. negerti ilgai vienos rūšies, nes kitas turės kitų organizmui naudingų medžiagų.

- Rinkdamiesi atidžiai perskaitykite informaciją, kuri yra nurodyta etiketėje.

Mineralizuotas vanduo

Tai yra natūralus mineralinis vanduo, praskiestas geriamuoju vandeniu pridėjus mineralinių medžiagų (natrio ir kalcio chlorido, natrio karbonato, magnio karbonato ir kt.) Beje, jis labiau gaivina, geriau malšina troškulį nei mineralinis vanduo. Todėl mineralizuotą vandenį mitybos specialistai pataria gerti po didesnio fizinio krūvio darbo ar treniruočių metu ir pan.

Šaltinio vanduo

Tai originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, kuris nėra oficialiai pripažintas natūraliu geriamuoju mineraliniu vandeniu. Jis išgaunamas iš požeminių vandens telkinių, versmių, gręžtinių šulinių.

Su angliarūgšte ar be jos?

Kuris sveikiau? Pasak mitybos specialistų, jei esate sveikas, angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno motorinę funkciją, pagerina vandens skonį. Be to, jis geriau tonizuoja, atgaivina, yra malonesnio skonio.
Tačiau, jei sergate skrandžio ar kepenų ligomis, pavyzdžiui, dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opalige, angliarūgštė dirgins skrandžio sistemą, todėl geriau gerti negazuotą vandenį.