Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lenkijoje daugėja ekologiškų ūkių

2009-09-22
Paskelbk savo straipsnį

Akivaizdu, kad pastaruoju metu žmonės pradėjo domėtis ekologišku maistu. Juk tai, kas neužteršta ir užauginta natūraliomis sąlygomis kur kas skaniau, nei kietas ir beskonis maistas. Taigi, paklausa ir poreikis ekologiškam maistui vis didėja. Kaimyninėje Lenkijoje tai atsispindi kasmet augančiu ekologiškų ūkių skaičiumi.

Remiantis naujausiu Ūkio ir maisto produktų prekybos kokybės inspekcijos duomenimis, 2008 metais šis rodiklis siekė apie 15 tūkstančių, tuo tarpu 2007 metais – 12,1 tūkstančio ūkių. Taip pat auga įmonių, kurios užsiima ekologiškų produktų perdirbimų, skaičius. 2008 metais jų buvo 236, tuo tarpu 2007 metais – 206. Daugiausia įmonių perdirba vaisius bei javus, mažiausiai – mėsos produktus bei pieną.

Vis dėlto tik apie 58 procentai ūkių turi reikalingą sertifikatą. Pastarasis dokumentas įrodo, kad ūkis atitinka reikalavimus, o užauginti produktai – ekologiški. Esmė tame, kad norint nuo tradicinio ūkininkavimo būdo, kai naudojami chemikalai bei trąšos, pereiti prie ekologiško prireikia apie dviejų metų. Tik praėjus šiam laikotarpiui ūkininkas gali tikėtis pripažinimo, jog užauginta produkcija – ekologiška. Sertifikatus šalyje išduoda vienuolika įmonių, kurios tikrina produktų kokybę.

Remiantis pranešimo duomenimis, ekologiško ūkininkavimo plotas Lenkijoje 2007 metais siekė 315 tūkst. hektarų, tuo tarpu 2007 – 187 tūkst. ha Daugiausia yra ūkių (77 procentai), kurių plotas siekia nuo 20 ha.

Vis dėlto lyginant su kitomis ES narėmis, Lenkija atsilieka pagal ekologiškų ūkių skaičių – šioje šalyje jie sudaro tik 1,9 procentų nuo žemdirbystei tinkamo ploto. Austrijoje šis skaičius siekia 13,2 procento, Latvijoje – 9,8 procento, Estijoje – 8,9 procentų.
 
Situacija Lietuvoje

Ekologinis ūkininkavimas Lietuvoje populiarėja, ekologinės gamybos ūkių skaičius nuolat didėja. 2007 m., lyginant su 2006 m., ekologinės gamybos ūkių skaičius padidėjo 22%, o sertifikuotas plotas – 23%. Sertifikacijos įstaigos „Ekoagros“ duomenimis, 2007 m. buvo sertifikuoti 2 858 ekologinės gamybos ūkiai.

Sertifikuotas ekologinės gamybos plotas 2007 m. sudarė 125 457 ha – apie procentus deklaruotų tiesioginėms išmokoms žemės ūkio naudmenų ploto.

Augant ekologiškų produktų augintojų skaičiui, didėja ir ekologiškų produktų tvarkymo įmonių. 2007 m. buvo sertifikuota 26 ekologiškų produktų tvarkymo įmonės, iš kurių 3 pašarų perdirbimo įmonės, ir 17 pagalbinių medžiagų tvarkymo ir prekybos įmonių. Didėjant ekologiškų produktų tvarkymo įmonių skaičiui, produkcijos asortimentas taip pat didėja. Lyginant su kitomis ES šalimis, ekologiškų ūkių plotas mažesnis Airijoje (1,1 proc.), Rumunijoje (1 proc.), Bulgarijoje (0,3 proc.).

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; vic.lt
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija