Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lengvėja sąlygos negyvūninį maistą importuojantiems maisto verslo subjektams

2008-11-27
Paskelbk savo straipsnį

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama prisidėti prie administracinės naštos mažinimo negyvūninį maistą importuojantiems maisto verslo subjektams (Subjektai) ir atsižvelgdama į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (toliau – Institutas) atliktą rizikos vertinimą, keičia importuojamo negyvūninio maisto importo kontrolės kryptį.

„Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje tyrimai bus atliekami per 3 dienas, taigi, kol produkcija pateks į parduotuves, bus gauti tyrimo rezultatai. Šis palengvinimas duos naudos verslui ir vartotojams – parduotuves produkcija pasieks greičiau, bus ne tik saugi, bet ir šviežia, kokybiška. Negyvūninio maisto siuntos (švieži vaisiai, daržovės, grybai, uogos) importo iš trečiųjų šalių metu nebus sulaikomos, kol atliekami laboratoriniai tyrimai“, – sakė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius Jonas Milius.

Institutas atliko kelerių metų importuotų šviežių vaisių ir daržovių rizikos įvertimą dėl pesticidų likučių užterštumo. Iš viso per du metus atlikti 34 366 pesticidų likučių tyrimai. Nustatyta, kad 2007 m. ir 2008 m. nesaugūs vaisiai ir daržovės sudarė iki 2 procentų visų tirtų siuntų, taigi išvada – į rinką tiekiama saugi produkcija.

Pasak Instituto direktoriaus Jono Miliaus, remiantis Europos Sąjungoje 1998-2006 metais vykdytos taršos stebėsenos rezultatais, dėl pesticidų likučių vertinimo bus atrenkami šių produktų mėginiai: baklažanai, vynuogės, paprikos, špinatai, pupelės, apelsinai, mandarinai, salotos, kopūstai, braškės. Dažniausiai užteršti pesticidais vaisiai ir daržovės į Lietuvą tiekiami iš Egipto ir Ispanijos.

VMVT, atsižvelgusi į Instituto atliktą rizikos įvertinimą ir pateiktas išvadas, patobulino informacinę negyvūninio maisto importo kontrolės sistemą. VMVT Maisto skyriaus vedėjos Aušros Išarienės teigimu, nuo šiol mėginius atrinkimui, atsižvelgus į rizikos kriterijus, nurodys centralizuota informacinė sistema: „Šia sistema siekiama pereiti „nuo subjektyvaus prie objektyvaus“ mėginio atrinkimo“, – komentavo A. Išarienė.

VMVT, nustačiusi, kad produkcija neatitinka saugos reikalavimų ar nustato didesnius pesticidų likučių kiekius nei leidžia teisės aktai, sustabdo produkto realizaciją, informuoja Lietuvos vartotojus ir Europos komisiją skubiųjų pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistema RASFF.

Už nesaugios produkcijos teikimą rinkai verslininkams taikoma administracinė ir ekonominė atsakomybė pagal Produktų saugos įstatymo nuostatas. Tokiu būdu užkertamas kelias nesaugių produktų platinimui.

VMVT informacija