Kokie vienkartiniai puodeliai ekologiškesni – pagaminti iš popieriaus, ar iš polistirolo?

Kokie vienkartiniai puodeliai ekologiškesni – pagaminti iš popieriaus, ar iš polistirolo?

Pabandykite greitai atsakyti, kas yra mažiau kenksminga gamtai: vienkartiniai puodeliai, pagaminti iš popieriaus, ar iš polistirolo? Jei pasirinkote popierinius, atsakymas greičiausiai jus nustebins. Kodėl gi ekologiškesnis yra polistirolo variantas? Pirmiausia, popierius suyra ne taip lengvai kaip manoma – sąvartynuose jis išlieka 20 ir daugiau metų. Antra, popieriniams puodeliams pagaminti suvartojama daugiau žaliavų ir energijos.

Kanados mokslininkas Martinas Hockingas nustatė, jog pagaminti popieriniam puodeliui reikia lygiai tiek pat naftos arba dujų, kiek ir polistiroliniam. Be to, popieriniams puodeliams naudojama mediena. Taip pat tokiam gaminiui reikia 10 kartų daugiau vandens garų, 14-20 kartų daugiau elektros ir dvigubai daugiau aušinimui skirto vandens. Kadangi popieriniam puodeliui pagaminti reikia daugiau žaliavų ir energijos, jis kainuoja 2,5 karto daugiau nei plastmasinis (polistirolinis) analogas.

Tikrasis medžiagos kiekis polistirolo puodeliuose yra gan mažas – didžiąją dalį jo tūrio sudaro paprasčiausias oras. Be to, jį lengvai galima suslėgti (kad atliekos užimtų mažiau vietos) ir perdirbti.

Argumentai UŽ popierių:
savaime yrantis;
pagamintas iš atsinaujinančių šaltinių.

Argumentai PRIEŠ popierių:
dauguma atliekų užkasamos sąvartynuose, kur medžiagos irimas gerokai sulėtėja;
popieriaus gamyba nėra „draugiška“ aplinkai. Be to, jam gaminti būtina mediena.

Argumentai UŽ polistirolą:
nesudėtingai perdirbamas (nors perdirbimo ir rūšiavimo pramonė nėra išplėtota);
pigesnis;
gamyba daugeliu atvejų mažiau žalinga aplinkai;
suirimo sparta nėra esminė sąvartynų problema (tai nebūtų aktualu išplėtojus perdirbimą).

Argumentai PRIEŠ polistirolą:
pagamintas iš neatsinaujinančių resursų – naftos produktų;
išlieka nesuiręs labai ilgą laiką.

Mokslininko J. Elliot teigimu, filosofiniu požiūriu šis klausimas yra analogiškas klausimui „kas geriau – vienkartinės ar plaunamos kūdikių kelnaitės?“. Tikroji polistirolo problema yra ta, kad jo atliekos nesurenkamos į atliekas rūšiuojančius sąvartynus, o vietoj to didžiuliais kiekiais vartotojų išmetamos į aplinką. Gamtoje popierius suyra greičiau, tačiau greitesnis suirimas padeda šalinti tik žmogaus elgesio pasekmes.

Technologijos.lt
Nuotrauka:www.maxioffice.lt
Leidinio „Ozonas“ informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną