Kofeinas gali sukelti haliucinacijas

Kofeinas gali sukelti haliucinacijas

Žmonėms, kurie vartoja daug produktų su kofeinu, gali pasireikšti šalutinis poveikis – haliucinacijos. Taip tvirtina mokslininkai iš Durhamo universiteto. Mokslininkų komanda, vadovaujama Simono Joneso, apdorojo 200 anketų, užpildytų 200 nerūkančių studentų, duomenis. Savanoriai turėjo parašyti, kaip dažnai vartoja kavą, arbatą, energinius gėrimus, šokoladą, saldainius su kofeinu, t. y. produktus, kurių sudėtyje yra kofeino. Taip pat studentai turėjo nurodyti, ar dažnai patiria stresą ir kaip dažnai patiria haliucinacijas. Paaiškėjo, kad kai kurie iš jų kartas nuo karto mato daiktus tose vietose, kur jų neturėtų būti, taip pat silpniau girdi arba jaučia mirusiųjų buvimą šalia.

Mokslininkai išsiaiškino, kad žmonės, kurie išgeria septynis puodelius kavos per dieną, kenčia nuo haliucinacijų trigubai dažniau nei tie, kurie apsiriboja vienu puodeliu. Tyrėjai taip pat pridūrė, kad haliucinacijos, tokios kaip balsų girdėjimas galvoje arba regėjimo bei klausos sutrikimai, gali būti sukelti kitų faktorių, o kofeinas veikia tik kaip savotiškas katalizatorius. Pasak Simono Joneso, tai pirmas žingsnis siekiant išsiaiškinti kitus veiksnius, kurie susiję su haliucinacijomis. Tai gali būti vaikystės traumos ir kitos aplinkybėmis, kurios nulemia žmogaus reakciją stresinėse situacijose. Taigi yra sąsaja tarp to, kaip žmogus jaučiasi, ir streso bei mitybos, ypač kofeino vartojimo.

Paveiktas streso, organizmas gamina hormoną, vadinamą kortizoliu. Kai organizmas gauna kofeino dozę, šio hormono pagaminama daugiau. Tai gali būti haliucinacijų priežastis. Pakeitus mitybos įpročius, nepageidaujamas šalutinis poveikis gali išnykti arba pasireikšti rečiau.

Elena Germanovič
Šaltinis: dur.ac.uk
Nuotrauka: www.corbis.com
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną