Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kodėl persivalgome?

2010-01-14
Paskelbk savo straipsnį

Ar jus aplanko toks jausmas – nors jaučiatės sotūs, bet vis dėlto žygiuojate link šaldytuvo ar sėdėdami prie pietų stalo įsideda dar šiek tiek maisto? Pasirodo, taip vyksta dėl alkio hormono grelino...

Šis hormonas išsiskiria skrandyje, kai esame alkani arba organizmas jaučia kalorijų nepriteklių. Grelinas smegenyse sukelia alkio jausmą. Ankstesnių tyrimų duomenimis, aukštesnis šio hormono lygis didina malonumo pojūtį vartojant kokainą arba alkoholį. Mokslininkai iš Teksaso universiteto medicinos centro, esančio Dalase, teigia, jog panašiai yra ir su maistu.

Dr Jeffrey Zigman, kuris dalyvavo tyrime, komentavo: „Mes įrodėme, kad grelinas daro įtaką valgymui ir gali būti persivalgymo priežastimi.“

Mokslininkai atliko eksperimentą. Buvo stebima ar sočios pelės pasirinks patalpą, kurioje prieš tai buvo riebus maistas, ar patalpą, kurioje gulėjo mažai kaloringi užkandžiai. Pasirodo, kad joms nebuvo jokio skirtumo. Tuo tarpu pelės, kurios gavo grelino dozę pasirinko patalpą, kurioje prieš tai rado riebaus maisto, nors tuo metu ji buvo visiškai tuščia. Pasak tyrimui vadovaujančio dr. Mario Perello, grelinas verčia peles ieškoti riebaus maisto, kadangi jos prisimena, kokį malonumą sukelia pastarasis. Nebuvo svarbu net tai, jog kambarys jau buvo tuščias – graužikams jis kėlė malonias asociacijas.

Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad graužikai, kuriems buvo blokuojamas grelino hormono poveikis nepraleido tiek daug laiko kambaryje, kuriame gaudavo aukštai kaloringo maisto. Tyrėjai atliko dar vieną eksperimentą su graužikais, kurio pagrindu galima daryti išvadą, kad grelinas sustiprina malonumo jausmą, susijusį su skaniu maistu. Būtent dėl to pavalgę sočius pietus vis dar norime pasimėgauti kaloringu desertu.

Šis hormonas stimuliuoja tą pačią smegenų zoną, kuri atsakinga už malonumo jausmą ir sukelia priklausomybę nuo juos sukeliančių faktorių. Todėl juntame stiprią motyvaciją bei lengvai įsimename kaip to pasiekti.

Straipsnis publikuotas gruodžio 24 dieną, „Biological Psychiatry“ žurnale.

Elena Germanovič
Šaltinis: news.yahoo.com
Nuotraukos: Corbis.com
Meniu.lt informacija