Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kaip išlaikyti šviežią maistą?

2011-09-01
Paskelbk savo straipsnį

Kad maistas ilgiau išliktų šviežias, neįsimestų pelėsis, nepakistų produktų maistinės, skoninės bei estetinės savybės, būtina žinoti pagrindines taisykles, kaip laikyti maistą namuose.

Visų pirma – išmokti naudotis šaldytuvu

Dauguma naujų šaldytuvų pasižymi ne vienodais temperatūros režimais skirtingose šaldytuvo vietose. Pati šalčiausia šaldytuvo vieta – apatinės lentynos, todėl čia turėtų keliauti greičiau gendantys, švieži produktai. Tuo tarpu viršutinėje lentynoje, kur temperatūra vidutiniškai 3-5 laipsniais aukštesnė, laikyti reikėtų ne taip greit gendančius, ar aukštesnėje temperatūroje galinčius „stovėti“ produktus (mėsos gaminiai, pagaminti patiekalai, kiaušiniai). Šaldytuvo durelėse esančios lentynos – šilčiausia šaldytuvo vieta, skirta produktams, kuriems tereikia nedidelės vėsos – gėrimams, garstyčioms, sviestui ir pan. Tiesa pasakius, dauguma gamintojų šaldytuvų naudojimo instrukcijoje pateikia ir maisto laikymo rekomendacijas, tad nepatingėkite jas pastudijuoti.

Kam šaldytuve ne vieta?

Šaldytuve nereikėtų laikyti dalies vaisių (ypatingai tropinių) ir kai kurių daržovių, kurias, vos parėję iš parduotuvės, esame įpratę kišti į šaldytuvą:

Bulvės, svogūnai, česnakai, cukinijos, moliūgai, baklažanai – šios daržovės, laikomos šaldytuve pradeda pūti. Svogūnus laikykite tik tamsioje vietoje. Šaldytuve patartina nelaikyti ir agurkų bei pomidorų, jie greičiau genda ir praranda skonį bei kvapą. Agurkus ilgiau išlaikysite šviežius, jeigu 3/4 panardinsite į šaltą vandenį uodegėlėmis žemyn. Vandenį kasdien pakeiskite. Tropinius vaisius: bananus, ananasus, kivius, mangus, vynuoges geriau laikyti kambario temperatūroje.   Uogienėms, konservams ir šokoladui šaldytuve taip pat ne vieta.

Kad maistas išliktų šviežias

Mėsa

Šviežią mėsą šaldytuve laikyti rekomenduojama ne ilgiau, kaip dvi dienas. Jos galiojimą galima prailginti įtrynus aliejumi ir prieskoniais, tačiau nesūdyti. Taip paruošta mėsa, apatinėje šaldytuvo lentynoje, gali stovėti iki 5 dienų, tuo tarpu faršas – 1 dieną.  

Žuvis

Bene greičiausiai gendantis produktas, todėl laikyti šaldytuve ją galima ne ilgiau, kaip dieną, o atšaldytos pakartotinai nebeužšaldyti. Prieš dedant žuvį į šaldytuvą, jos jokiu būdu negalima plauti. Norint ilgiau išlaikyti žuvies skonines ir estetines savybes, šaldytuve žuvį reikėtu apkrauti susmulkintais ledukais ir laikyti apatinėje šaldytuvo lentynoje. Kasdien keičiant ledą, žuvį laikyti galima iki 3 dienų.

Daržovės, vaisiai

Norint, kad šios gėrybės nesuvystų ir ilgiau išliktų šviežios būtina išlaikyti pastovią drėgmę. Žiediniai kopūstai, pupelės, morkos, ridikėliai, porai, ropės, brokoliai, kopūstai,  greitai netenka drėgmės, todėl juos reikia laikyti dėžutėse.

Suvytusios petražolės, krapai ir kiti žalumynai atsigaus, jeigu pamerksite juos į vandenį su actu. Kad salotos greit nesuvystų, apipurkškite jas vandeniu, sudėkite į polietileno maišelį, įpūskite oro ir paėmus už viršaus suriškite, kad oras liktų viduje. Visus kitus vaisius ir daržoves, kad jos ilgiau išsilaikytų - plaukite tik prieš valgį.

Citrusinių vaisių nebūtina laikyti šaldytuve, tačiau jie ilgiau išliks švieži, patepus aliejumi ir sudėjus į atskirą dėžutę. Prapjautą citriną laikykite lėkštelėje pjūviu aukštyn ir uždengtą stikline arba į lėkštelę įlašinkite keletą lašų acto ir ant jo padėkite citriną pjūviu žemyn.

Duona

Dėl geriausio būdo laikyti duoną žinovų nuomonės išsiskiria. Vienu atveju duoną patariama laikyti šaldytuve, viršutinėje jo lentynoje. Tokiu atveju svarbu atsiminti, jog duona, kaip ir bet koks kitas produktas, turi kvėpuoti, tad ją reikėtų išimti iš polietileninės pakuotės ir ją pakeisti popieriniu maišeliu (plastikiniame maišelyje geriausios sąlygos pelėsiui).

Jeigu duoną laikote duoninėje, kartą per savaitę ją būtina išvalyti silpnu geriamosios sodos ir acto tirpalu ir gerai išdžiovinti.