Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Jungtinės Karalystės mokslininkai sukūrė itin greitą paukščių gripo nustatymo metodą

2008-08-21
Paskelbk savo straipsnį

Notingemo Trento universiteto (JK) mokslininkai išrado visiškai naują prietaisą, leisiantį itin greitai nustatyti paukščių gripą, sakoma universiteto išplatintame pranešime spaudai.

Mokslininkų nuomone, ilgas tyrimo laikas dažnai būna didelių epidemijų pasekmė. Paukščių gripo virusas tarp paukščių pasireiškia įvairiomis klinikinėmis formomis, nuo lengvų iki sunkių, labai užkrečiamų. Tarp užsikrėtusių paukščių jis pasireiškia staigia ligos pradžia, sunkia klinikine eiga ir greita mirtimi. Mirtingumas dažnai siekia 100 proc. Tiesioginis ar netiesioginis sąlytis tarp naminių paukščių pulkų ir migruojančių vandens paukščių yra viena dažniausių epidemijos kilimo priežasčių paukščių populiacijoje. Nustatyta, kad migruojantys vandens paukščiai yra natūralus paukščių gripo virusų rezervuaras. Šie virusai gali išplisti tarp naminių paukščių bei paukštynuose. Prekyba gyvais paukščiais taip pat turi didelės reikšmės paukščių gripo viruso perdavimui ir išplitimui.

Įprastinės kontrolės priemonės, kuriomis galima sustabdyti paukščių gripo viruso plitimą paukščių populiacijoje, yra karantinas ir įtariamų infekuotų ar infekuotų paukščių pulkų sunaikinimas. Kadangi paukščių gripo virusas yra labai patogeniškas, jis lengvai plinta iš vieno paukščių ūkio į kitą per mechanines priemones, pavyzdžiui, užterštus įrengimus, transporto priemones, pašarus, dirbančiųjų drabužius. „Sanitarinių priemonių sustiprinimas paukščių ūkiuose gali pristabdyti viruso plitimą. Jei kontrolės priemonės, kurių pagrindas – gera epidemiologinė priežiūra, neįgyvendinamos laiku, paukščių gripo epidemijos gali išplisti ir sunaikinti visos šalies paukštininkystę. Praėjusiais metais pasaulyje dėl paukščių gripo grėsmės sunaikinti dešimtys milijonų paukščių“ – sakoma paskelbtame pranešime.

Didelio patogeniškumo paukščių gripo virusu, pvz., H5N1, žmogus dažniausiai užsikrečia nuo paukščių. Šiuo metu įrodymų, kad šis paukščių gripas gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, nėra. Tačiau mokslininkai bijo, kad virusas gali mutuoti. 1918 metais, gripo pandemijos metu, žuvo apie 50 mln. žmonių. Tad mokslininkų dėmesys yra nukreiptas į greitą paukščių gripo nustatymo metodą. Notingemo Trento universiteto (JK) mokslininkai mano, jog naujasis prietaisas leis per kelias valandas nustatyti ne tik, ar žmogus, ar gyvūnas neserga paukščių gripu, bet ir identifikuoti jo potipį ir taip apsaugoti aplinkinius nuo viruso išplitimo. Prietaisas bus skirtas ne tik laboratorijoms, jį galės naudoti veterinarijos gydytojai. Naujasis įrenginys yra lagamino dydžio ir gali būti lengvai transportuojamas.

Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjo Mindaugo Kašinsko, toks „mobilus įrenginys“ palengvintų ne tik laboratorijos, bet ir veterinarijos gydytojų darbą nustatant paukščių gripo židinį. Greitai nustačius šią ligą paukščių laikymo vietoje būtų galimybė laiku taikyti atitinkamas priemones ir užkirsti kelią viruso išplitimui į kitas paukščių laikymo vietas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kasmet dėl paukščių gripo grėsmės atlieka laukinių vandens paukščių tyrimus. Šiais metais jau ištirti 269 laukiniai ir 21 naminis paukštis. Žmogui pavojingo paukščių gripo viruso nenustatyta.

VMVT informacija
Nuotrauka: www.wordpress.com