Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Indų virtuvės prieskonių paslaptys

2012-08-03
Paskelbk savo straipsnį

Saikingai naudojant prieskonius, maistas įgauna subtilų skonį ir aromatą, taip pat pagerina virškinimą, o dauguma jų turi net gydomųjų savybių.

Dažniausiai naudojami prieskoniai bei jų paruošimas

Ankštiniai pipirai . Tai ryškiai raudonos arba žalios Capsicum annum augalo ankštys. Ankštyse esančios plokščios, apskritos baltos pipirų sėklos suteikia valgiui deginantį skonį. Kad skonis nebūtų toks aštrus, reikia išimti sėklytes.

Asafetida . Šie aromatingi Ferula asafoetida augalo šaknų sakai naudojami mažais žiupsneliais ir turi charakteringą skonį bei gydomųjų savybių. Šis prieskonis padeda išvengti dujų susikaupimo žarnyne.

Cinamonas . Tikrasis cinamonas – tai Šri Lankoje ir Vakarų Indijoje augančio visžalio medžio vidinis žievės sluoksnis. Cinamoną reikia pirkti plonais, saulėje džiovintos žievės ritinėliais, įmautais vienas į kitą. Nepatartina pirkti sumalto cinamono, geriau įsigyti nesmulkinto cinamono ir jo lazdeles, pakepinus keptuvėje, susmulkinti.

Gvazdikėliai . Šie džiovinti tropinio medžio žiedų pumpurai nuo seno sudarė didžiąją prieskonių apyvartos dalį. Gvazdikėliai turi antiseptinių savybių ir stiprų aromatą. Šis prieskonis valo kraują ir gerina virškinimą. Gvazdikėlius galima naudoti kaip nuskausminamą vaistą, kai skauda dantis.

Imbieras . Ši šviesiai ruda gumbuota šaknis plačiau naudojama Indijoje, gaminant įvairiausių rūšių maistą. Imbierą reikia pirkti šviežią, su standžia odele ir mažai plaušenų. Džiovintas imbieras daug aštresnis už šviežią, todėl prieš naudojant jį reikia gerai išmirkyti. Nedidelis imbiero kiekis malšina pilvo skausmą, o imbiero arbata –puikus vaistas nuo peršalimo.

Indiškųjų kmynų sėklos . Tai pagrindinis prieskonis gaminant daržovių troškinius, ryžių patiekalus, užkandžius ir dalą.

Kalendra. Švieži Coriandrum sativum augalo lapai Indijoje naudojami taip plačiai, kaip ir petražolė Vakaruose. Šviežios kalendros dar kartais vadinamos „kiniška petražole“.

Kalindži sėklos . Tai juodos spalvos, ašaros formos svogūninio augalo Nigella indica sėklos. Jos maistui suteikia švelnų svogūno skonį ir dedamos į daržovių valgius.

Kardamonas . Blyškiai žalios šio imbierinių šeimos atstovo ankštys naudojamos saldumynams pagardinti, virškinimui stimuliuoti, taip pat kramtomos, kad suteiktų gerą burnos kvapą. Kai į maistą dedamos sveikos ankštys, jos prieš maistą pateikiant išimamos ar į šalį nustumiamos.

Kurkuma (geltonasis imbieras). Prieskoniui naudojamos šaknys, kurių spalva yra nuo tamsiai oranžinės iki kaštoninės. Tačiau džiovinta kurkuma yra visada ryškiai geltona. Naudojama mažais kiekiais daržovių mišiniams, sriuboms pagardinti. Malta kurkuma ilgai išsaugo dažomąsias savybes. Šis prieskonis valo šlapimą, kraują, gerina virškinimą.

Mango milteliai . Žali mango medžio vaisiai supjaustomi ruoželiais, sumalami ir naudojami daržovių garnyrams parūgštinti. Mango milteliai Vakarų Indijoje naudojami kaip citrinos pakaitalas.

Ožragė . Trigonella fenumgraecum augalo lapai ir švelnūs stiebai Indijoje turi didžiulę paklausą. Jo kampuotos, gana plokščios, rudai gelsvos sėklos yra nepakeičiamos daržovių garnyrams. Indijoje moterys po gimdymo valgo ožragės sėklas, kad sustiprėtų raumenys, padaugėtų pieno ir atgautų jėgas. Šis prieskonis turi kartoką skonį, todėl jo į patiekalus reikia dėti saikingai.

Rožių vanduo . Tai skiesta rožių žiedlapių esencija, gaunama garų distiliacijos būdu. Šis prieskonis naudojamas gaminant saldumynus ir ryžių valgius.

Šafranas. Jis vadinamas „prieskonių karaliumi“. Tai džiovintos šafrano kroko purkos. Tikrasis krokas auginamas Ispanijoje, Portugalijoje. Kiekviename kroko žiede yra tik 3 šafrano plaušeliai, todėl kilogramui šafrano reikia tūkstančių žiedų. Tai brangus prieskonis, kurio nedidelio kiekio pakanka ilgam laikui. Jis malonaus, švelnaus skonio. Juo gardinami saldumynai, ryžių valgiai, gėrimai.