Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Greitas maistas – kaip narkotikai

2009-11-10
Paskelbk savo straipsnį

Turbūt ne vienas pastebėjome, kaip toje reklamoje – kartą paragavęs negali sustoti. Šis dėsnis galioja visiems užkandžiams bei nesveikam maistui: mėsainiai, keptos bulvytės, bulvių traškučiai ir kita. Vis dėlto, šiam maistui įjunkime raudoną šviesą – jis ne tik nesveikas, bet ir gali sukelti priklausomybę.

Maisto priklausomybė daugeliui dažnai kelia šypseną – niekas to rimtai nevertina, tačiau vertėtų susimąstyti. Greitame maiste daug cukraus ir riebalų, o tai gali atsiliepti sveikatai. Daktaras Paul Johnson, kuris dirba viename Floridos tyrimų institute, atliko tyrimą. Pasak mokslininko, vartojant kuo daugiau greito maisto, daugiau norisi valgyti, siekiant būti laimingais. Palaipsniui greitas maitas tampa alternatyva džiaugsmui.

Siekiant paaiškinti, kokią įtaką žmogaus smegenims daro didelis cukraus ir riebalų kiekis, gaunamas su maistu, buvo atliktas eksperimentas su laboratorinėmis žiurkėmis. Sudarytos trys grupės: pirmai buvo taikoma sveikos mitybos dieta, antrai - duodamas neribotas nesveiko (greito) maisto kiekis, o trečiai grupei buvo duodami kaloringi maisto produktai: kumpis, sūrio pyragas ir pan.

Per pirmas 5 dienas tik vienoje grupėje pastebėti elgsenos pokyčiai – žiurkės nutuko, taip pat pastebėta, kad jos negali susilaikyti nevalgiusios. Mokslininkai toliau siekė išsiaiškinti ar prisivalgymas paveikė malonumo centrus žiurkių smegenyse – plotus, kurie atsakingi už priklausomybę nuo narkotikų. Stimuliuojant žiurkių smegenyse malonumo centrus, mokslininkai nustatė, jog žiurkės, kurios valgė greitą maistą norėdamos patirti daugiau malonumo, turi valgyti dar daugiau. Ši priklausomybė panaši į priklausomybę nuo heroino. Tyrimo bendraautorius, Paul Kenny komentavo: „žiurkės prarado kontrolę – tai priklausomybės skiriamasis ženklas. Pastarasis tyrimas įrodė, kad nutukimas ir narkotikų priklausomybė turi bendrą neuro biologinį pagrindą.“

Pasirodo, kad gausus greito maisto vartojimas pavojingas ir mitybos įpročiams. Žiurkės nenorėjo valgyti normalaus arba sveiko maisto – badavo net 2 savaites. Taigi, greitam maistui dedame dar vieną minusą.

Elena Germanovič
Šaltinis: themedguru.com
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija