„Freeganai“ maitinasi svetimomis šiukšlėmis (svetur)

„Freeganai“ maitinasi svetimomis šiukšlėmis (svetur)

Kasdien iš parduotuvių išmetama apie 5 proc. produktų. Per metus tai sudaro apie 1,6 t maisto. Šiukšlės – vis didesnė problema, todėl žmonės, pasipiktinę tokia situacija, bando ją spręsti. Didžiojoje Britanijoje „freeganais“ save vadinantys žmonės maitinasi „šiukšlėmis“, t. y. konteineriuose surastais produktais. Taip žmonės ne tik sutaupo pinigų, bet ir stengiasi išgelbėti aplinką, kuri vis labiau teršiama.

„Freegan“ yra žodžių „free“ ir „vengan“ trumpinys. Veganai yra žmonės, kurie nevalgo gyvulinės kilmės maisto produktų. Jie maištauja prieš ekonominę sistemą, kurios pagrindinis tikslas ir varomoji jėga – pelnas, dėl kurio piktnaudžiaujama Žemės resursais, skerdžiami gyvuliai, o žmonės tampa įrankiu pelnui pasiekti. „Freeganai“ vadovaujasi ir kitomis taisyklėmis: stengiasi mažinti atliekas, šiukšles panaudoti dar kartą, pasisako už ekologiškas transporto priemones, nemokamą būstą, prijaučia žaliesiems ir kt.

Yra įprasta manyti, kad maisto šiukšlyne susiranda neturtingi ar benamiai žmonės. Tai netiesa. 32 metų dietologė ir modelis Star Kheshara – viena iš šimtų žmonių, kurie propaguoja alternatyvų gyvenimo būdą Didžiojoje Britanijoje. Prireikia vos kelių minučių, kad ji susirastų produktų vakarienei: vaisiai, daržovės ir šokoladas – viskas iš konteinerio. Kiekvieną dieną pasaulyje išmetamos tonos maisto, kuris dar tinkamas vartojimui. „Freeganizmas“ tapo toks populiarus, jog internete galima paskaityti žurnalą šia tema, pasižiūrėti specialias televizijos laidas, kurių metu dalinamasi patarimais, kaip reikia ieškoti maisto.

Star aiškina, kad daugelis iš karto susiraukia pagalvoję apie maisto paieškas šiukšlių konteineriuose, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad dažnai išmetamas dar tinkamas naudoti maistas. Star istorija gana įdomi. „Freegane“ ji tapo 18 metų, kai apsigyveno su draugais. Visa trijulė, norėdama sutaupyti pinigų, nusprendė išbandyti Amerikoje plintančio „freeganų“ judėjimo koncepciją. Mergina pasakojo, jog per pirmą „medžioklę“ aptiko gana nemažai produktų: bulvių, salotų, obuolių – viskas originaliose pakuotėse. Daugumos produktų tinkamumo vartoti terminas baigėsi būtent tą dieną. Tiesa, jie dar aptiko šokoladinių batonėlių, kurių vartojimo terminas baigėsi prieš vieną dieną. Draugai iš jų iškepė puikų pyragą. Nuo to laiko Star atsivėrė akys: dabar ji perka tik būtiniausius produktus ir reguliariai, 3 kartus per savaitę, „šukuoja“ konteinerius. Mergina randa daug produktų, kurie greitai genda: sumuštinių, sausainių, duonos, vaisių bei daržovių. Taip kiekvieną savaitę ji sutaupo apie 30 svarų (apie 150 Lt).

Šiukšlyne mergina randa ne tik maisto: jos virtuvė apstatyta baldais iš sąvartyno. Deja, Star skundėsi, kad pastaruoju metu susirasti maisto sunkiau: prekybos centrai maistą, kurio tinkamumo vartoti terminas baigiasi, išmeta ir apipila balinimo skysčiu, atitveria teritoriją arba tiesiog sunaikina produktus. Taip elgiamasi iš baimės, kad išmestu maistu žmonės apsinuodys ir kompaniją patrauks baudžiamojon atsakomybėn. Dėl šios priežasties mergina vyksta į toliau esančius prekybos centrus. Deja, tokios maisto paieškos nėra visiškai legalios, nes „freeganai“ gali būti apkaltinti vagyste arba įsibrovimu į privačią teritoriją. Tačiau kol kas nė vienas prekybos centras kaltinimų Star ir jos draugams nepateikė.

Kelios taisyklės, kuriomis reikėtų vadovautis ieškant maisto šiukšlyne:

* jei pakuotė pažeista, produkto neimkite;
* prieš atidarydami pakuotę, gerai ją nuplaukite arba nuskalaukite baliklio tirpalu;
* jeigu pakuotė išsipūtusi, gali būti, jog viduje veisiasi bakterijos, todėl geriau nerizikuokite;
* neikite į teritoriją, kuri pažymėta ženklu „Privati valda, pašaliniams įeiti draudžiama“.

Daugiau apie „freeganų“ judėjimą galite pasiskaityti http://freegan.info/.
Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: News of The World
Nuotraukos: www.sxc.hu; http://freegan.info
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną