Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Emanuelis Ryklys: „Svetingumas restorane sušildo geriau nei ant sienos iškabinti apdovanojimai“

2017-12-14
Paskelbk savo straipsnį

Teiginys batsiuvys be batų netinka „Crooked Nose & Coffee Stories“ idėjiniam lyderiui Emanueliui Rykliui. Jo namuose visada kvepia kava, namuose jis ragauja naujai atkeliavusias kavas, ramiai įvertina naujai atkeliavusias pupeles. O gal jų įberia ir į gaminamus patiekalus?

Kai kava ne tik gėrimas, bet ir gyvenimo būdas

Dažno žmogaus rytas prasideda puodeliu kavos, pusryčiais. Emanueliui Rykliui kava – ne tik maloniai gomurį vilgantis gėrimas, bet ir gyvenimo būdas. Kavos vertinimo procesai neretai vyksta namuose. „Mėgstu ramiai, kuo paprastesnėje aplinkoje ir savo ritmu įvertini naujas pupeles. Tam naudoju rankinį malūnėlį, svarstykles, virdulį. Namų aplinka man padeda geriausiai pažinti kavas, o vėliau kilusias mintis ir apibūdinimus aptariu su kolegomis ir perkeliu į mūsų kavos barą ar kitas vietas“, - pasakojo E.Ryklys.

Kino salėse kadaise sukosi filmas „Kava ir cigaretės“. Šis, regis, dažnam neišskiriamas duetas kavos žinovui Emanueliui pažįstamas, tačiau jis turi ir savąjį tobulą, lietuvišką duetą: „Labai sunku būtų nurungti tokį kino genijų ir asmeniškai labai įkvepiantį režisierių kaip Jim Jarmusch, bet savo asmeniniu kavos ir maisto deriniu laikyčiau Afrikos kavą (pageidautina Kenijos arba Tanzanijos), lietuvišką brandintą karvės arba ožkos sūrį ir juodą (be jokių priedų) lietuvišką duoną. Tokį derinį pateikiame ir savo gurmaniškose degustacijose. Taip pat prieš daugiau nei metus kviečiau ragauti Sūrių festivalyje Druskininkuose. Tad mano filmas vadintųsi „Kava ir sūris“.

Ar sūris – vienintelis Emanuelio pasirinkimas prie kavos? „Priklauso nuo situacijos. Ryte mėgstu kuo natūralesnę kavą, popietei tiks kava su įvairiais užkandžiais arba paruošta kaip tik kuo švelniau, o vakare su ledais arba cigaru. Švenčių proga vienas kitas lašas portveino, o ir viskio taip pat nepamaišys su kava“, - pasakojo pašnekovas.

Nors kavos žinovai ir sako, kad reikia gerti tik juodą, nesaldintą ir be lašo pieno kavą, tad gal nevertėtų šio gėrimo ir užkąsti niekuo? E.Ryklio manymu – niekas ir kava yra vienas prabangiausių derinių: „Pirmadieniais, kai kavos baras nedirba, labai mėgstu pasinaudoti šiuo „kavos ir nieko“ deriniu.“

Kava – nuolatinis žaidimas

E.Rykliui nuo pat „Crooked Nose & Coffee Stories“ įkūrimo kava jam buvo kiek daugiau nei tiesiog paskrudinta kokybiška žaliava. Jis su kava nuolat eksperimentuoja, todėl produktų krepšelyje jau turi alaus ir kavos simbiozę „Ryklio kavinuke“, kavos ledus sukurtus kartu su „Ice Dunes“. „Mūsų originali, šaltai brandinta kava buvo naudojama duonos kepime, mėsos brandinime, kokteiliuose, o štai gruodį pristatome pakankamai unikalų projektą su „King & Mouse“ viskio ekspertais – keturis mėnesius viskio statinėje brandintą kavą. Man kava – nuolatinis žaidimas. Jos skonis itin kompleksiškas ir aš noriu šiuos dalykus pritaikyti praktikoje bei jais dalintis“, - meniu.lt pasakojo E.Ryklys, kuris džiaugiasi nuveiktais darbais, o jo galvoje – dar begalės idėjų, kaip pritaikyti kavą.

Pasak „Crooked Nose & Coffee Stories“ įkūrėjo, kavos panaudojimo galimybės yra beribės, kažin ar net ribos yra.

Kelionių skoniai namų virtuvėje

Kvepiančioje kava virtuvėje Emanuelis sukinėjasi su žmona, gamina pasikeisdami: „Tik to per daug nesureikšminu ir manau gaminu gana primityviai. Mėgstu grynus ir kokybiškus produktus, mėgstu juos taip pat matyti aiškiai lėkštėje. Man patinka grubus, gal kiek archajiškas pateikimas lėkštėje.“

Vienos virtuvės favoritės E.Ryklys neturi, o kelionėse vadovaujasi vienu principu: „Kiek įmanoma stengiamės paragauti vietinio ir kiek galima tikresnio bei sezoniško maisto. O virtuvė man, visų pirma, yra žmogus (šefas), jo paprastumas ir jo idėjos. Ir, manau, ne visada tai turi stebinti. Juk dažniausi ateini tiesiog maloniai praleisti laiko.

Po kelionių Ryklių namuose atsiranda ne tik naujų maisto gaminimo idėjų, bet ir įrankių. „Po kelionės Japonijoje, namuose atsirado ne tik daugiau pagaliukų bei dubenelių, bet ir visada yra brandintos sojų pastos, storų makaronų. Ko gero, jau daugiau nei metus kartą per mėnesį darome improvizuotą udon. O štai po paskutinės kelionės Neapolyje savo itin mėgstamą doradą pradėjome ruošti su vyšniniais pomidorais. Kelionės padeda formuoti mūsų pusryčius, pietus, vakarienės, o ir užkandžius“ – meniu.lt pasakojo E.Ryklys.

Už natūralumą, tikrumą ir gylį

Vietos, kur užkąsti ar pasisotinti mieste, „Crooked Nose & Coffee Stories“ įkūrėją turi įkvėpti, viskas ten turi būti daroma natūraliai, be nereikalingos pretenzijos. „Jei valgau mieste paprastai tam būna kažkokia speciali proga“, - teigė jis.

Paprašytas paminėti kelis jam patikusius restoranus, E.Ryklys pateikė netrumpą jų sąrašą: „Jei kalbėčiau apie subtilius restoranus, tai minėčiau „Gaspar's“, „Sweet Root“, „Numan“, „Toli Toli“, „Šturmų švyturį“, „Sofa de Pancho“. Jeigu ieškau rytietiško skonio, rinkčiausi „Kamikadzę“ arba „Delta Mitybą“. Picos jau kuris laikas keliaujame į „Baltąją katę“ bei „Pizza Verde“. Kaip minėjau, visų pirma einu pas žmones, man patinka, kai pažįstu vieną ar kitą restoraną atidariusį šeimininką. Man patinka, kai jie ateina ir pabendrauja salėje ir kai tai daroma be jokio sureikšminimo. Man rodos, toks dalykas vadinamas svetingumu. Jis sušildo geriau nei ant sienos ar durų iškabinti apdovanojimai.“

Na, o šiuo metu rekonstruojama „Neringa“ – E.Rykliui kelia sentimentus. „Nors nemačiau „Neringos“ aukso amžiaus, bet ši vieta labiausiai persmelkta legendomis ir sentimentais, kurių dalį tikrai jauti atėjęs. Gaila, kad ši nuostabi vieta dabar uždaryta. Kaip suprantu tik renovacijai ir viliuosi, kad ne rimties interjero ir virtuvės pokyčiams. O kalbant apie maisto vietas apskritai, tai „sergu“ už nedideles natūralias vietas. Daugelis naujųjų restoranų yra tarsi suprojektuoti naudojant tas pačias klišes ir formules. Viskas taip saugu, gražu, malonu, nugludintais kampais, viskas paskaičiuota. Tai nėra blogai, bet tokie dalykai mano galva nėra tikri. Manau, kad tik savo aiškias vertybes turinti ir nuosekliai dirbanti vieta bus unikali ir į ją žmonės grįš dar ir dar kartą. Taip pat manau gera vieta bus ta, kurios šeimininkas ir šefas nedirba penkiose vietose. Gylis yra ženkliai svarbesnis už plotį. Norėčiau matyti daugiau mažų tikrų vietų, kuriose atėjęs gali pasisveikinti su šeimininku ir nebūtinai jis turi būti puikios nuotaikos“, - baigdamas interviu komentavo E.Ryklys.

Laukiamiausios žiemos šventės jau čia pat, todėl šis Emanuelio Ryklio siūlomas žuvies patiekalas puikiai tiktų ant jūsų šventino stalo. Išmėginkite!

Dorada su vyšniniais pomidorais

Pirkite kiek įmanoma šviežesnę žuvį. Išdorokite, nuplaukite, apšlakstykite aliejumi. Žiupsnis druskos, žiupsnis pipirų, kelios stambios citrinos reikės, keletas česnako skiltelių ir koks dešimt vyšninių pomidorų. Visa tai sudėkite į foliją ir kepkite gerą pusvalandį. Patiekite žuvinėje lėkštėje. Tai gana juokinga, ovali lėkšte, bet vien nuo jos formos ant stalo įvyksta didesnė šventė. Jei tik turite po ranka atsikimškite butelaitį Campania regiono baltojo vyno. Skanaus, gerbiamieji. 


Kristina Šapytė @Meniu.lt