Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Egzotiškas Afrikos vaisius pateks į ES rinką

2008-07-22
Paskelbk savo straipsnį

Europos Komisija neseniai davė leidimą į Didžiąją Britaniją įvežti baobabų vaisių, kurie bus eksportuojami iš Afrikos šalių. Nuo 1997 metų visi produktai, įvežami į ES šalis, prieš tai turi būti formaliai patvirtinti.

Baobabo pavadinimas greičiausiai kilo iš arabų kalbos žodžio „bu hibab“ – „vaisius su keletu sėklų“. 15-20 centimetrų ilgio, kieta žieve apsaugoti vaisiai labai vertingi: juose šešis kartus daugiau vitamino C nei apelsinuose, du kartus daugiau kalcio nei piene.

Baobabai (lot. Andansonia digitata) gyvuoja apie 500 metų, tačiau Afrikoje yra ir tokių, kuriems – apie 5000 metų. Šis medis gali užaugti iki 20-30 metrų aukščio, augti labai sausose arba akmenuotose vietovėse, taip pat tropiniuose miškuose. Kartais jis tampa „namais“ šeimoms, kurios apsigyvena medžio kamiene. Šis medis gelbsti gyvybes sausros metu: ekspertai paskaičiavo, kad baobabas gali sugerti ir saugoti iki 100 tūkstančių litrų vandens. Jis kaip kempinė sugeria skysčius – 80 procentų baobabo sudaro vanduo. Tuščiuose medžių kamienuose įkuriami barai, parduotuvės ir net kalėjimai.

Medžio žievę, lapus bei vaisius Afrikos gyventojai tūkstančius metų naudojo tradicinėje medicinoje: jais gydė gripą bei inkstų ligas. Baobabas sėkmingai pritaikomas virtuvėje: lapai naudojami kaip prieskoniai, iš vaisių gaminamas gėrimas, pridedant vandens arba pieno. Iš sėklų gaminamas aliejus. Jos taip pat gali būti džiovinamos arba skrudinamos, valgomos šviežios.

Didžiosios Britanijos rinkoje baobabų vaisiai bus naudojami vaisinių kokteilių bei musli gamyboje. Tai, kad šis vaisius pagaliau paklius į ES rinką, „PhytoTrade Africa“ nuopelnas. Šios organizacijos vadovas Gus Le Breton teigė, kad tai svarbus žingsnis pasaulinėje prekyboje – nauja rinka, kurios apyvarta gali sudaryti net 500 milijonų svarų per metus. Jis taip pat pabrėžė, kad daugelis įmonių susidomėjo baobabų vaisių įvedimu į ES rinką. Esant palankiam sprendimui, jos taip pat galės įsijungti į šią veiklą. Be to, šis teigiamas Europos Komisijos sprendimas neabejotinai prisidės prie naujų darbo vietų kūrimo Afrikoje, teigė „PhytoTrade Africa“ atstovas.

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl.; BBC News
Nuotraukos: www.freephotos.com
Meniu.lt informacija