Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Didžiojoje Britanijoje uždaroma vis daugiau aludžių (įdomybės)

2009-01-21
Paskelbk savo straipsnį

Aludės yra neatsiejama britų kultūros ir socialinio gyvenimo dalis. Alus – pats populiariausias gėrimas. Tačiau, Britų alaus bei aludžių asociacijos duomenimis, padėtis vis prastėja: kas savaitę uždaromos apie 35 aludės, alaus pardavimai mažėja, o šis rodiklis yra žemiausias nuo 1930 metų.

Dar viena bloga žinia. Šiais metais ruošiamasi uždaryti „Mortlake“ alaus daryklą, kurioje gaminamas elis, t. y. viršutinės fermentacijos alus, ypač mėgiamas britų ir verdamas nuo XV amžiaus. Ekspertai paskaičiavo, kad, pradėjus šlubuoti alaus rinkai, Didžiojoje Britanijoje per paskutinius 5 metus darbo neteko apie 44 tūkstančiai žmonių ir beveik tiek pat žmonių praras jį per kitus 5 metus. Nuo 1997 metų užsidarė net 37 alaus daryklos.

Labiausiai liūdina tai, jog griūna britų alaus imperija. Juk svarbiausia ne išgertas alaus kiekis, o gilios tradicijos – senos aludės bei didingi, istorija dvelkiantys alaus daryklų pastatai. Juos panaudoti kitiems tikslams yra sunku. Alaus daryklos statytos industrinės revoliucijos laikais, todėl dažniausiai yra įvairių stilių masyvūs pastatai (pavyzdžiui, 1837 metų neoklasicistinio stiliaus „Goding Lion“ alaus darykla, kurią kūrė dizaineris Francis Edwardsas; prie pastato įėjimo arkos anksčiau stovėjo akmeninis liūtas, kuris dabar puošia Londono Westminster tilto pietrytinį kampą). Kadangi net gražiausias daryklas panaudoti kitiems tikslams yra sunku, jas tenka griauti. Tokio likimo sulaukė Lambeth rajone buvusi minėta „Lion“ aludė, kuri buvo nugriauta 1949 metais, taip pat miesto pakraštyje, vakarinėje Londono dalyje, stūksojusi „Guiness“ alaus darykla. Pastarąjį pastatą projektavo žymus architektas Gilesas Gilbertas Scottas. Alaus darykloje iki 2005 metų veikė prekybos centras, tačiau jo veikla buvo sustabdyta, o pastatas sulygintas su žeme. Šis architektas taip pat projektavo Waterloo tiltą, „Bankside“ bei „Battersea“ jėgaines, anglikonų katedrą Liverpulyje.

Istorinės alaus daryklos – ypatingi pastatai. Jų aukšti kaminai, kompleksinė forma, kiemai bei kylantys bokštai savo didingumu puošė bei gyvino ne vieną miestelį. Štai, pavyzdžiui, „Swan“ alaus darykla, nuo 1882 m. stovėjusi Fulham mieste, yra didingas pastatų kompleksas su beveik 40 metrų aukščio bokštu, panašus į ištisą viduramžių miestą.

Devintasis devynioliktojo amžiaus dešimtmetis Didžiojoje Britanijoje buvo alaus daryklų klestėjimo metas. 1885 metais šalyje iškilo ne mažiau kaip 34 didžiosios daryklos. Šiais laikais suskaičiuojama apie 600-700 daryklų, tačiau daugelis iš jų yra mažosios ir neprimena įspūdingų XIX amžiaus pastatų.

Žinomi architektai visame pasaulyje jau įniko į vyno ūkių projektavimą, o alaus daryklos nesulaukia susidomėjimo. Taigi paskubėkime pasigrožėti pastatais, kurie netrukus gali išnykti.

Elena Germanovič
Šaltinis: guardian.co.uk
Nuotraukos: suffolktouristguide.com, www.wordpress.com
antroje – „Greene King“ alaus darykla
Meniu.lt informacija