Didžiojoje Britanijoje bus sugriežtintos alkoholio ženklinimo taisyklės

Didžiojoje Britanijoje bus sugriežtintos alkoholio ženklinimo taisyklės

Pastaruoju metu britų salose susirūpinta dėl vis dažnėjančių atvejų, kai žmonės nusigeria iki „žemės graibymo“. Kasmet vietinės sveikatos apsaugos tarnybos patiria 2,7 mlrd. svarų nuostolį. Dėl šios priežasties britų valdžia nusprendė įvesti griežtesnes taisykles, kurios bus taikomos alkoholinių gėrimų gamintojams. Pagal Gordono Browno vyriausybės ir kitų institucijų atliktus tyrimus, stipriųjų gėrimų gamintojai nepaiso visuotinai priimtos nuostatos ant butelio nurodyti alkoholio tūrio koncentraciją. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė pridūrė: „Atsižvelgiant į tyrimų duomenis ir lyginant juos su žmonių skaičiumi, kurie patenka į ligoninę, galima daryti išvadą, kad atėjo metas griežčiau kalbėtis su alkoholio gamintojais.“

Remiantis oficialia statistika, apsinuodijimo alkoholiu atvejai ir kitos su alkoholiu susijusios ligos sudaro 6 procentus visų susirgimų Didžiojoje Britanijoje. 2006 metais šis skaičius sudarė apie 811 tūkst., nuo 2002 metų statistinis rodiklis padidėjo beveik dvigubai. Britų valdžia apskaičiavo, kad kas ketvirtas britų salų gyventojas piktnaudžiauja alkoholiu, todėl valdžios organai turi bendradarbiauti tarpusavyje, kad suformuotų atsakingesnį piliečių požiūrį į stipriųjų gėrimų vartojimą. Neatsiejama britų gyvenimo dalis yra aludės – po darbo ar laisvalaikiu išgerti vieno kito gėrimo yra normalu, nes tai britų kultūros dalis. Deja, besaikis gėrimas padidino apsinuodijimų bei susirgimų, susijusių su alkoholiu, skaičių, taip pat padidėjo smurto protrūkių.

Valdžios atstovai perspėjo, kad alkoholinių gėrimų gamintojai iki metų pabaigos gali pagal savo norą talpinti informaciją apie gėrimo stiprumą. Jei šių veiksmų nebus imtasi iki nustatyto termino, gamintojai bus priversti tai padaryti valdžios įsakymu. Kiti reikalavimai, kurie iki šiol buvo vykdomi laisva valia, gali tapti prievole. Į jų tarpą gali pakliūti šios normos: alkoholis turi būti pardavinėjamas tiek mažoje, tiek didelėje pakuotėje, „happy hours“ (laimingos valandos), kai alkoholis restoranuose bei aludėse pardavinėjamas pigiau, irgi turi būti sutrumpintos. Taip pat alkoholis turi būti patalpintas atskirame skyriuje, toliau nuo kasų.

Nors Lietuvoje reikalavimai griežtesni, alkoholio suvartojama vis daugiau: praėjusiais metais vienam gyventojui vidutiniškai teko 11,2 litro, o vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui – 13,3 litro absoliutaus alkoholio, tai atitinkamai 0,2 ir 0,1 litro daugiau nei 2006 m., nors alkoholinių gėrimų mažmeninės kainos 2007 m., palyginus su 2006 m., padidėjo 5,5 procento. Lietuvoje daugėja atvejų, kuomet susergama dėl alkoholio vartojimo: nuo 2006 iki 2007 metų alkoholinės psichozės atvejų padaugėjo 13 procentų. 2007 metais dėl alkoholio vartojimo mūsų šalyje mirė 1741 žmogus, tai 257 daugiau nei 2006 m. Dažniausia šių mirčių priežastis buvo alkoholinė kepenų liga (50 %), atsitiktinis apsinuodijimas alkoholiu (28 %) ir alkoholinė kardiomiopatija (17 %). Gal ir mūsų valdžia pagaliau susigriebs?

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; stat.gov.lt
Nuotraukos: www.freephotos.com
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną