Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Dar viena šalis įvedė draudimą rūkyti

2009-07-22
Paskelbk savo straipsnį

Lietuvoje jau beveik du su puse metų restoranuose, kavinėse-baruose, restoranuose uždrausta rūkyti. Nuo to laiko panašius įstatymus įvedė ne viena Europos šalis, o visai neseniai jų pėdomis pasekė ir Turkija.

Tabako rinka Turkijai svarbi ekonomine prasme – šiame sektoriuje dirba ne vienas milijonas žmonių. Ši šalis svarbi tabako augintoja bei eksportuotoja pasauliniu mastu. Tabako kultūra Turkijoje įsišaknijo nuo septyniolikto amžiaus, kai į tuometinę Osmanų imperiją iš Didžiosios Britanijos ir Venecijos atkeliavo tabakas. Osmanų imperijoje nebuvo jokių apribojimų dėl tabako auginimo, gamybos ar vartojimo, galiojo tik muito importas iki 1633 metų. Tabako sektorius pradėtas kontroliuoti valstybės tik 1923 metais. Cigaretės pradėtos gaminti devynioliktame amžiuje, mažuose parduotuvėlėse, tuo tarpu pirmas fabrikas atsirado 1939 metais. Jame buvo gaminamos rankų darbo cigaretės be filtro, o taip pat pakuojamas tabakas. Rūkymo kultūra šioje šalyje giliai įsišaknijo.

Sunku įsivaizduoti, kad bene pusė stipriosios lyties gyventojų nuo šiol greitai ir lengvai pakeis savo įpročius – Turkijoje gyvena daugiau nei 72 milijonai žmonių, daugelis vyrų neįsivaizduoja savo gyvenimo be tabako. Jiems tai įprasta, o tirštas dūmas, gaubiantis kavinių-barų bei restoranų erdves iki šiol buvo kasdienybė. Dabar situacija pasikeis – liepos 19 sukako metai, kai buvo uždrausta rūkyti darbovietėse, transporto priemonėse bei administraciniuose pastatuose, dabar šis draudimas įsigalios kavinėse-baruose bei restoranuose. Rūkyti nebus galima ir provincijoje esančiose maitinimo įstaigose. Tai, pasak kavinių ir restoranų savininkų prives juos prie bankroto. Pastarieji nuogąstauja, jog verslui pakenkė pasaulinė finansų krizė, o dabar kartu įsigaliojo rūkymo draudimas ir alkoholio reklamos apribojimas.

Nepatenkinti nauju draudimu ne tik maitinimo įstaigų savininkai, bet ir paprasti žmonės. Rūkoriai mano, kad tai pasikėsinimas į turkišką kultūrą. Vis dėlto premjeras Recep Tayyip Erdogan išliko nepalenkiamas maitinimo įstaigų savininkų prašymams atidėti įstatymo įsigaliojimus.

Atrodo, jog valdžia labai greitai ruošiasi įvesti naują tvarką – net 4,5 tūkstančio inspektorių stebės, ar laikomasi naujo įstatymo. Daugiausia jų bus Istambule, Ankaroje ir Izmiroje – tai trys didžiausi Turkijos miestai. Kiti inspektoriai pasklis kitose šalies dalyse. Inspektoriai be įspėjimo lankysis maitinimo įstaigose, o esant rūkymo pažeidimams barų, kavinių ir restoranų svečius baus 32 eurų bauda, tuo tarpu jų savininkams gali tekti sumokėti net iki 2,6 tūkstančių eurų.

Turkijoje rūko kas trečias suaugęs gyventojas, todėl ši šalis yra dešimtoje vietoje pagal tabako vartojimą. Įvedus naują rūkymo draudimą siekiama sumažinti rūkorių skaičių dvidešimt procentų – teigė Toker Erguder iš Pasaulio Sveikatos Organizacijos, kuris atsakingas už programų, nukreiptų prieš tabako vartojimą, priežiūrą Turkijoje. Taigi tokiu pavyzdžiu siekiama sveikatinti visuomenę. Tačiau lazda turi du galus – Turkija, turizmo šalis, todėl naujos tvarkos turės laikytis ir svečiai iš užsienio, kurie iki šiol galėjo nevaržomi traukti dūmą kavinėse bei restoranuose.

Elena Germanovič
Šaltiniai: people.deu.edu.tr; onet.pl
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija