Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Dangoraižiai – ateities fermos (II dalis)

2009-03-05
Paskelbk savo straipsnį

JAV žaliųjų dangoraižių idėją palaiko viešosios sveikatos daktaras iš Kolumbijos universiteto Dicksonas D. Despommieris. 68 metų mokslininkas „morkų bokšto“ projektą su studentais aptarė dar 1999 metais. Profesoriaus nuomone, toks bokštas maistu galėtų aprūpinti net 50 tūkstančių žmonių. Jame auginami augalai būtų gerai apsaugoti nuo kenkėjų, todėl nereikėtų naudoti pesticidų ar trąšų, o dėl valdomų klimato sąlygų augalai nenukentėtų nuo šalnų ar krušos.

Dangoraižių fermų, kurios aprūpintų gyventojus šviežiomis daržovėmis ir vaisiais, projektai sulaukia ir valdininkų pritarimo. Portlendo (Oregonas) valdžia susidomėjo „The Centre for Urban Agriculture“ projektu, kurį sukūrė firma „Mithun Architects“. Projekte numatyti gyvenamieji būstai 400 žmonių bei plotas augalams ir viščiukams auginti. Projekto rengėjų nuomone, vietoje būtų galima užauginti 1/3 maisto. Gyventojų poreikiams patenkinti reikalinga elektros energija bus generuojama pačiame pastate, o nuotekos utilizuojamos. „New York Times“ pranešė, kad tokių dangoraižių projektais susidomėjo ir Manheteno meras Scottas M. Stingeris. Jo biure jau rengiama bandomoji bokšto-fermos versija. Projekto kaštai siekia 20–30 mln. JAV dolerių.

Projektų oponentai mano, kad pajamos, gautos iš užaugintų daržovių bei vaisių, nepadengs didelių miesto mokesčių, o sutaupytos išlaidos transportui nekompensuos didžiulių dirvos kaštų. Taip pat vertėtų priminti, jog net ir perkėlus dalį augalų bei gyvulių į dangoraižius, visos ekosistemos atkurti nepavyktų. Ar tokie dangoraižiai taps šiuolaikinių miestų dalimi, parodys laikas. Daugiau apie tai galite paskaityti www.verticalfarm.com.

Elena Germanovič
Šaltinis: focus.pl
Nuotraukos: www.verticalfarm.com/press
Meniu.lt informacija